profil

Mitologia i związki frazeologiczne z nią związane

poleca 85% 1464 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Mitologia jest zbiorem wielu mitów, jak na przykład mitologia grecka" która opowiada o przygodach bogów i herosów w starożytnej Grecji. Mit jest opowieścią o stworzeniu świata i człowieka, jego uczuciach oraz refleksjach bogów. Według mitologii greckiej najpierw był Chaos, a potem Gaja (niebo) i Uranos (ziemia). Na przestrzeni setek lat, mitologia przestała być źródłem z wiedzy religijnej, ale mimo to pozostała ciekawą lekturą dla spragnionych wrażeń czytelników.

Oto niektóre z licznych frazeologizmów z mitologii:
1) puszka Pandory - pierwsza kobieta, Pandora, została zesłana na ziemię. Bogowie dali jej małą puszkę, lecz zakazali jej ją otwierać. Pandora jednak nie posłuchała i namówiła męża do otwarcia puszki. Światło dzienne ujrzały wtedy nieszczęścia, kataklizmy i różne choroby. Dziś oznacza to źródło nieskończonych nieszczęść.

2) syzyfowa praca - Zeus skazał Syzyfa na wieczne wtaczanie pod górę ogromnego kamienia. Najgorsze było to, że kamień na metr po szczytem spadał i Syzyf musiał powtarzać tę pracę. Termin "syzyfowe prace" oznacza żmudne i bezsensowne zajęcie.

3) stajnia Augiasza - Jedna z dwunastu prac Heraklesa było oczyszczenie bardzo brudnej stajni Augiasza. Do tej pory nie udało się to nikomu. Herakles natomiast zmienił bieg rzeki Alfejos i w ten sposób oczyścił studnię. Określenie to oznacza wielki chaos i bałagan.

4) koń trojański - Koń, w którym schował się Odyseusz wraz z wojownikami, został wpuszczony do Troi, co umożliwiło im zdobycie miasta. W dzisiejszych czasach symbolizuje on zdradę dokonaną przez wroga poprzez podstęp, czasami niosący za sobą realne zagrożenie.

5) pięta Achillesa - Achilles, który jako małe dziecko został wykąpany w wodach Styks, poległ w walce, gdy jego przeciwnik, Parys, wbił mu strzałę w jedyne miejsce, którego nie obejmowała nieśmiertelność. W pietę, a to dlatego, że matka trzymała małego Achillesa właśnie za pietę. Ten związek znaczy tyle, co słaby punkt kogoś. Frazeologizm jest również związany z wojną trojańską.

6) nić Ariadny - Tezeusz wchodząc do labiryntu, w którym był Minotaur, dostał od Ariadny nić, dzięki której, już po zgładzeniu Minotaura, miał znaleźć wyjście z labiryntu. Nić Ariadny symbolizuje nieoczekiwaną pomoc i dobrą radę.

7) róg obfitości - jest symbolem bogactwa, czegoś niewyczerpalnego. Był to ułamany róg kozy Almatei, która uratowała małego Zeusa, zaopiekowała się nim i nakarmiła go. Róg ma moc napełniania się na życzenie aktualnego posiadacza rogu.

8) między Scyllą a Charybdą - znaczy mniej więcej tyle, co "między młotem a kowadłem". Wzięło się to od słynnej wyprawy Odyseusza, który musiał przepłynąć między wyspami o tych imionach. Między nimi przechodził wąski przesmyk, a nawet najmniejsze odchylenie od kursu grozi wielkim niebezpieczeństwem.

9) kompleks Edypa - pochodzi od historii Edypa, który przez zrządzenie losu ożenił się z własną matką. Zachodzi wtedy, kiedy dorosły mężczyzna jest maminsynkiem. Można przypuszczać, że w dzieciństwie miał nieprawidłowe relacje z matką.

10) narcyzm - ten związek pochodzi od Narcyza, który przez całe życie wpatrywał się w swoje odbicie. Oznacza bezkrytyczne uwielbienie samego siebie i zachwycanie się nad swoją urodą.

Jednymi z najważniejszych bogów greckich są:
- Zeus - władca bogów, nieba, ziemi i ludzi
- Hera - żona Zeusa, bogini małżeństwa i domowego ogniska
- Atena - bogini taktyki wojennej i mądrości
- Afrodyta - bogini miłości, piękna
- Ares - bóg wojny
- Apollo - opiekun muzyki, sztuki
- Hades - władca podziemi, pan umarłych
- Posejdon - bóg mórz i oceanów
- Hefajstos - bóg ognia, patron kowali
- Hermes - bóg kupców i złodziei
- Nike - bogini zwycięstwa
- Persefona (Kora) - żona Posejdona
- Demeter - bogini zbóż, pól i urodzaju

Podoba się? Tak Nie
(0) Brak komentarzy

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 3 minuty

Ciekawostki ze świata