profil

Prawo a praworządność

poleca 85% 119 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Prawo a praworządność

Obydwa pojęcia bez większego wgłębiania się w ich znaczenie, wydają się być odległe, nieznane dla zwykłego człowieka. Są natomiast niezwykle mocno związane z życiem codziennym każdego obywatela. Mało tego – obydwa pojęcia są ze sobą tak ściśle powiązane, że wspólnie uzupełniając się - współtworzą podstawę do prawidłowego, odpowiedniego życia w codzienności. Znaczenie ich jest jednak odmienne.
Prawo to system norm, zasad postępowania, który został ustanowiony lub uznany przez określone właściwe organy władzy publicznej lub społecznej. Następnie został wprowadzony, wdrożony w życie, także zabezpieczony stosowaniem przymusu postępowania według zawartych w tym systemie zasad. Prawo określa nam, które postępowania są dobre, a które złe. Dzięki temu bezpieczeństwo życia w społeczeństwie jest zabezpieczone i zapewnione każdemu obywatelowi państwa.
Praworządność nie oznacza wprowadzonych, zapisanych norm, tak jak prawo. Wiąże się ona natomiast z prawem ściśle, jest na nim oparta. Praworządność jest odpowiednikiem czynnych reakcji, wszelkich działań, które są zgodne z prawem. Jest to obowiązek dotyczący wszystkich organów państwowych, ale także zwykłych obywateli czy osób prawnych. Czyli zbiór praw i obowiązków jest przestrzegany przez wszystkie jednostki w danym państwie. Działania praworządne odbywają się tylko i wyłącznie na podstawie przepisów, norm prawnych i zgodnie z nimi. Istnieje więc wdrożona w życie niezwykle ważna zasada. Jest to zasada praworządności. Oznacza ona, że organy administracji działają na podstawie przepisów prawa. Praworządność to przestrzeganie prawa w sferze jego stanowienia i stosowania.
Prawo i praworządność są więc niezwykle ważnymi elementami, bez których prawidłowe funkcjonowanie życia społecznego nie byłoby możliwe. Razem się uzupełniają. Bez prawa, norm prawnych – praworządność nie miałaby sensu, gdyż nie miałaby się na czym opierać. Natomiast istniejące przepisy także nie byłyby ważne, gdyby nie zasada praworządności, która wprowadza je w życie obywateli. Pojęcia te mają odmienne znaczenia - nie można powiedzieć, że oznaczają to samo. Są natomiast uzależnione od siebie i wspólnie prowadzą do godnego, spokojnego, bezpiecznego życia w społeczeństwie.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty