profil

Puszcza Kampinoska - ważne informacje i ciekawostki

poleca 83% 1301 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze
kampinoski park narodowy

Tuż poza granicami miasta, na północny zachód zaczyna się ogromny kompleks leśny, obejmujący przeszło 22 tys. ha. Ponad 10 tysięcy lat temu, po ustąpieniu lodowca, teren ten był szerokim na kilkanaście kilometrów korytem Wisły. Ubogie, piaszczyste gleby porastają tu rozległe lasy sosnowe. Pośród nich występują unikalne w skali europejskiej wydmy śródlądowe, poprzedzielana pasmami bagien i torfowisk. W celu ochrony tego kontrastowego krajobrazu powołano w 1959 roku Kampinowski Park Narodowy. Jego symbolem jest łoś - największe zwierzę żyjące w puszczy. W parku, jednym z większych w naszym kraju, można spotkać również rysia, jenota, bobra, a nawet wilka. Rośnie tu brzoza czarna, uważana za polski endemit. Puszcza Kampinoska stanowi atrakcyjne miejsce weekendowego wypoczynku warszawiaków. Jest także naturalnym filtrem powietrza dla zanieczyszczonej stolicy. Przeważające nad nią wiatry zachodnie nawiewają do Warszawy czyste, leśne powietrze.

W Kampinowskim Parku Narodowym występują również mokradła, bagna i torfowiska. Ułożone są naprzemiennie z terenami suchymi i piaszczystymi, tworząc pasma równolegle do koryta Wisły. Wiosną pojawiają się na nich tysiące żab, m.in. bardzo rzadki w Polsce gatunek - ropucha paskówka.

Wiejący przez tysiące lat zachodni wiatr uformował duże, piaszczyste wydmy śródlądowe. Pokrywają one część tarasów zalewowych i starorzeczy Wisły. Dwa główne pasma wydm, porozdzielane bagnistymi dolinami, mają około 35 hm długości i nawet do 5 km szerokości. Ich wysokość dochodzi do 30 m. Największe wydmy : Wywrotnia Góra i Góry Sierakowskie, znajdują się w rezerwacie ścisłym "Sieraków".

Nazwa puszczy pochodzi od dużej wsi Kaminos, położonej na jej południowym krańcu.

W małej wsi Palmiry, w samym centrum puszczy, znajduje się duży cmentarz. W tym miejscu w czasie II wojny światowej hitlerowcy zamordowali 2000 osób. Na skraju puszczy, we wsi Lipków, mieszkał kiedyś Henryk Sienkiewicz, autor Trylogii, laureat literackiej Nagrody Nobla.

Głównym gatunkiem drzewa rosnącego w puszczy jest sosna, osiągająca nawet 30m wysokości. Kiedyś kampinoskie strzeliste sosny spławiono Wisłą do Gdańska, gdzie służyły do wyrobu masztów żaglowców.

Podoba się? Tak Nie
(0) Brak komentarzy

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 1 minuta