profil

MIkołaj Rej "Żywot człowieka poczciwego" - Recenzja

poleca 85% 139 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Mikołaj Rej

Moją ulubioną książką jest "Żywot człowieka poczciwego" pióra Mikołaja Reja, określanego mianem "ojca polskiej literatury". Dzieło największego poety renesansu , było niewątpliwym przełomem w dziejach polskiej literatury. Był to dowód na to, że łacina nie jest jednym językiem odpowiednim do wyrażania odczuć i opinii, ale również język polski nadaje sie ku temu. Uważa, że każdy szanujący się, oczytany Polak, powinien zapoznać się z treścią tego utworu.
W " Żywocie człowieka poczciwego" M. Rej opowiada niejako o życiu szlachcica, które znał z doświadczenia. Jest to dzieło propagujące pewien wzór osobowości, sposób życia. Utwór ten powstał w XVI wieku, więc jest napisany językiem pełnym archaizmów, jednak w pełni zrozumiałym dla większosci współczesnych czytelników.
Oprócz pozytywnego wzorca zachowań i licznych wskazówek dotyczących życia w z godzie z rytmem przyrody, Rej przedstawia postawę negatywną i na zasadzie kontrastu ukazuje jak powinien żyć ziemianin. Ironiczne ujęcie antywzoru szlachectwa szczególnie przypadło mi do gustu. Rej z niesłychanym wyczuciem, ale też szczerością i prostolinijnością wskazuje na pogardę jaką darzy ludzi człowiek niezasługujący na tytuł szlachecki, oraz jego prostactwo.
Według Reja życie powinno być podporządkowane porom roku, którym autor przypisuje poszczególne etapy życia. Szlachcic żyjący w zgodzie z naturą cieszy się dostatkiem i wieloma przyjemnościami.
Na szczególną uwagę zasługuje sposób w jaki poeta opisuje wzór poczciwego człowieka. Jest to postać niezwykle barwna, ukazana w świetle codziennych obowiązków, co sprawia, że książka staje się bardziej przystępna dla czytelników.
Często stosowane przez autora wykrzyknienia, pytania retoryczne, a nawet bezpośrednie zwroty do czytelnika urozmaicają ton wypowiedzi, dosadne sformułowania, bogate i wyraziste słownictwo często zaczerpnięte z języka potocznego, sprawiają, że utwór staje sie łatwiejszy do zrozumienia.
Po przeczytaniu tej książki czuję ubogacona intelektualnie. Rejowskie humanistyczne spojrzenie na sposób życia człowieka rzuciło nowe światło na moje poglądy w tej kwestii.
Ksiażka ta jest nie tylko doskonałą skarbnicą wiedzy o życiu szlachty w XVI wieku. Lektura tego dzieła pomaga zrozumieć jak ważne jest życie spokojne, w zgodzie z własnym sumieniem i odwiecznym rytmem natury.
Polecam tę książkę wszystkim, którzy dotychczas po nią nie sięgnęli, gdyż jest naprawdę godna uwagi. Jest to utwór pełna mądrości przesłań płynących z doświadczenia życiowego Mikołaja Reja. Uważam, ze każdy powinien nie tylko miec ją w swojej domowej biblioteczce, ale przede wszystkim sięgnąć po nią i na własnej skórze przekonać się o bogactwie jej treści

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty