Moim zdaniem współcześni nam ludzie powinni czytać satyry Ignacego Krasickiego. Są one pouczające, zawierają wiele treści dydaktycznych, ale również mają charakter rozrywkowy. Dzięki tym utworom można w przyjemny sposób odpocząć oraz przemyśleć pewne wynikające z nich sprawy.
W satyrze „Pijaństwo” autor krytykuje nadmierne spożywanie alkoholu. Według Krasickiego napoje wyskokowe nie są jednak całkowicie zakazane. Każdy powinien zachować umiar w korzystaniu z „darów niebios” w postaci wódki, wina itp. Mamy tu do czynienia ze stoicką zasadą aurea mediocritas. W utworze wskazane są wszystkie negatywne skutki nadmiernego picia: kłopoty ze zdrowiem, zatracenie rozumu, bójki, kłótnie. Uważam, że satyra „Pijaństwo” powinna przede wszystkim czytelnikom dawać wiele do mylśenia. W dzisiejszych czasach bardzo dużo osób ma problemy z alkoholem. Towarzyszy on nam bowiem niemalże od zawsze: chrzciny, wesela, imprezy. Prowadzi to do wielu niepożądanych wydarzeń, np. wypadków z udziałem nietrzeźwych kierowców, zabójstwa, bójki, problemy w rodzinie. Utwór Krasickiego poucza, że należy z rozsądkiem korzystać z trunków, a z pewnością nie wywoła to wielu niechcianych sytuacji.
„Żona modna”- to kolejny, niezwykle aktualny tekst. W utworze tym mamy do czynienia z negacją bezmyślnego czerpania z wzorców kultur innych krajów. W naszych czasach szczególnie wśród młodzieży, dostrzegamy wiele zagranicznych, niekoniecznie dobrych przykładów wykorzystania innych kultur. Ludzie starają się kopiować język, ubiór, zachowanie, zapominając o rodzimej kulturze. Krasicki zaznacza, że takie poczynania mogą prowadzić do przykrych skutków dlatego- podobnie jak w satyrze „Pijaństwo”- należy stosować zasadę „złotego środka”.
Jak pokazują powyższe przykłady, nauki moralne płynące z satyr Ignacego Krasickiego są bardzo aktualne. Współcześni ludzie znajdą w nich wiele cennych wskazówek dotyczących życia.