profil

Austria

poleca 85% 219 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
austria

Austria to republika, państwo federacyjane z dziewięcioma krajami związkowymi. Prezydentem tego kraju jest dr Thomas Klestil. Austria ma 83 858 kilometrów kwadratowych powierzchni i liczy sobie 8,14 milonów mieszkańców.
Zdecydowana większość austriackich obywateli ( 78% ) jest wyznaje katolicyzm. Tylko 5% ludności to protestanci.
Jeżeli chodzi o geografię Austrii, to ponad połowę jej powierzchni ( 65% ) zajmuje wschodnia część Alp. Najwyższym szczytem tego kraju jest Grossglockner, który liczy sobie 3979 m.n.p.m.
Najważniejsze miasta w Austrii to Wiedeń ( stolica, 1,8 mln mieszkańców ), Linz ( 434 tys. ), Graz ( 395 tys. ), Salzburg ( 267 tys. )
Austriacka gospodarka jest oparta usługach, przede wszystkim turystyce, handlu i tranzycie. W Austrii eksploatuje się: rudy żelaza, ropę naftową, gaz ziemny, węgiel kamienny i brunatny, grafit, sól kamienną, kwarc, surowce ceramiczne. Oprócz tego Austria jest największym na świecie producentem magnezytu.
Austria nie ma dostępu do morza. Na północy graniczy z Niemcami i Czechami, na wschodzie ze Słowacją i Węgrami, na południu ze Słowenią i Włochami, natomiast na zachodzie ze Szwajcarią i Lichtensteinem.
Roślinność alpejska oraz lasy iglaste i bukowo-jodłowe pokrywają 40% powierzchni kraju i jest to jeden z największych wskaźników w Europie. W Alpach żyje wiele gatunków zwierząt, na przykład kozice, sokoły, sowy, orły. Zarówno fauna jak i flora są chronione w licznych rezerwatach i parkach narodowych.Podoba się? Tak Nie
Polecane teksty:

Czas czytania: 1 minuta