profil

Austria w skrócie

poleca 84% 1055 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
austria

AUSTRIA W SKRÓCIE

Nazwa oficjalna Republika Austrii
Powierzchnia 83 854 km2
Ludność 8 160 000
Gęstość zaludnienia 96 osób/km2
Stolica Wiedeń
Ustrój Republika związkowa
Waluta 1 euro=100 centów (do 2002 1 szyling=100 groszy)
Języki Niemiecki (99%), węgierski, słoweński
Religia Chrześcijaństwo (katolicy 85%, luteranie 5,6%), islam 1%
Klimat Umiarkowany kontynentalny; średnia temperatura we Wiedniu waha się od –1C w styczniu do 20C w lipcu
Wykorzystanie ziemi Uprawy 18%, łąki i pastwiska 24%, lasy i zarośla 39%, inne 19%
Podstawowe produkty Bydło, owce, pszenica, kukurydza, ziemniaki, siano i pasze, jęczmień, buraki cukrowe, winogrona, owoce, drewno, ropa naftowa i gaz ziemny, lignit, węgiel, ruda żelaza, miedź, ołów, magnezyt
Główne gałęzie gospodarki rolnictwo, leśnictwo, huty żelaza i stali, przemysł maszynowy i drzewny, chemiczny, włókienniczy, przetwórczy ropy i gazu, winiarski, piwowarski, spożywczy
Główne towary eksportowe maszyny, żelazo i stal, wyroby metalowe, sprzęt elektryczny, tekstylia, wyroby chemiczne, drewno, papier, wina, mięso i przetwory mleczne
Roczny dochód na 1 mieszkańca 24 823 USD
Roczny przyrost naturalny 6‰
Średnia długość życia Kobiety 80 lat, mężczyźni 73 lata

Austria

Austria graniczy z 7 państwami:
1. Od zachodu
- Szwajcaria
- Niemcy
2. Od północy
- Czechy
3. Od wschodu
- Słowacja
- Węgry
4. Od południa
- Słowenia
- Włochy
Austria jest jednym z nielicznych europejskich państw bez dostępu do morza.
Austria jest krajem wybitnie górzystym. 60% powierzchni zajmują Alpy Wschodnie. Ciągną się one przez środkową i południową część kraju. Na północ od Alp Wschodnich znajduje się przedgórze alpejskie obniżające się ku dolinie Dunaju. W części północno-wschodniej znajduje się Masyw Czeski i nizinna Kotlina Wiedeńska. Występują też liczne kotliny śródgórskie (największa – Klagenfurcka).
Klimat w Austrii jest umiarkowany, w Alpach górski. Roczna suma opadów waha się od 500 do 900 mm na nizinach i do 2000 mm w górach. Główne rzeki w Austrii to: Dunaj, Aniza, Drawa. Największe jeziora: Bodeńskie, Nezyderskie i Atter. W górach występuje liczne lodowce. Lodowiec Pasterze – 10 km. Naturalna roślinność ustąpiła miejsca użytkom rolnym. Lasy iglaste zajmują ok. 39% powierzchni kraju. Znajdują się one w Alpach i Masywie Czeskim.
Austriacy stanowią 98% ludności Austrii. Ponadto zamieszkują tam – Chorwaci, Słoweńcy i Węgrzy. Ludność jest rozmieszczona nierównomiernie. Największa gęstość zaludnienia jest we Wiedniu i Dolnej Austrii (wokół Wiednia). Najmniejsza natomiast w Tyrolu. Poziom urbanizacji jest dość wysoki – 52% ludności mieszka w miastach.
Gospodarka. Austria jest rozwiniętym krajem przemysłowo-rolniczym. Udział przemysłu i budownictwa w tworzeniu dochodu narodowego wynosi 44%, rolnictwa i leśnictwa 4,8%. W Austrii wydobywa się rudy żelaza, ropę, gaz ziemny, magnezyt, sól kamienną, węgiel. Rozwinięte są gałęzie przemysłu – spożywczy, drzewny, metalowy, hutnictwo, maszynowy, transportowy, chemiczny i elektrotechniczny. Ok. 65% energii elektrycznej dostarczają elektrownie wodne. O wysokim poziomie gospodarki świadczy to, że lwia część dochodu pochodzi z usług (głównie turystycznych).
W Austrii warto zwiedzić przede wszystkim Wiedeń. Można tam odwiedzić pałace Hofburg i Schnbrunn, katedrę św. Stefana, wytworną operę. We Wiedniu warto też odwiedzić różnorakie przytulne kawiarenki, które są niejako wizytówką tego miasta. Drugim wartym uwagi austriackim miastem jest Salzburg. Można tam odwiedzić dom W. A. Mozarta. Co roku w sierpniu można tam posłuchać wspaniałej muzyki na corocznym festiwalu. Jeżeli ktoś lubi jeździć na nartach to warto aby wybrał się do Innsbrucku. Wspaniałe narciarskie trasy i obiekty olimpijskie z pewnością zadowolą niejednego narciarza.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty