profil

Ściąga: leśnictwo, przemysł, elektrownie

drukuj
poleca 82% 655 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Leśnictwo-to gałąż gospodarki obejmująca zagospodarowanie,pięlęgnowanie,ochronę użytkowanie i odnawianie lasów w celu stałęgo pozyskiwania drewna i innych produktów leśnych oraz wykorzystywania zdrowotnych i ochronnych wartosci lasu.Funkcje:produkcyjna(zdródlo drewna i innych produktów leśnych)pozaprodukcyjna(ochronną-np.zapobieganie erozji i powodziom,łagodzeniu klimatu i zdrowotną,np wpływ na czystosć powietrza,walory rekreacyjne.
Obszary o największej powierzchni lasów:Suliman,Papu-Nowa Gwinea,Kongo,Finlandia.
Największe pozyskiwanie drewna: USA,Indie,Chiny,Brazylia,Kanada,Rosja.Żywienie:racjonalnie odżywiający się człowiek w ciągu doby(2750-3500 kilokalori).Dzienne spożycie białka powinno wynosić co najmniej 50g.Za niedostateczną dawkę pożywienia uważa się >2250kk i >30g białka.
Strefa głodu: obejmuje większość krajów A. łacińskiej, Indie,Korea Północna,Pakistan,Afganistan,Wietnam
Przyczyny niedostatku żwyności: przeludnienie ,zakazy religijne,klęski żywiołowe,zacofanie techniczne rolnictwa.
Przemysł: dział produkcji, któy zajmuje sie wydobywaniem surowców i ich przetwarzaniem przy uzyciu maszyn i zastosowaniu odpowiedniego podzialu prac zatrudnionych w nim ludzi.Spełnia funkcje ekonomiczne,społeczne,przestrzenne.
Funkcje ekonomiczne-polegaja na wytwarzaniu środków produkcji i srodków konsumpcji, między innymi przetworzonej żywności,urządzen gospodarstwa domowego,odzieży.W rezultacie tworzy się dochód narodowy i pobudzany jest rozwój innych działów gospodarki narodwej, np rolnictwa,transportu.
Funkcje społeczne- wiąża sie z tworzeniem duzej liczby miejsc pracy,podnoszeniem poziomu zycia ludzi oraz poglebianiem ich wiedzy technicznej.
Funkcje przestrzenne- przejawiaj sie w przeksztalcaniu srodwiska przyrodniczego i przyspieszaniu procesow urbanizacyjnych..Dla ludzi pracujacych w przemysle buduje sie domy,sklepy i inne obiekty co wplywa korzystnie na rozwoj miast i osiedli.
I rewolucja przemysłowa-decydujacy wplyw na lokalizacje przemsly wywieraly zasoby surowców mineralnych. II rewolucja- osrodki przemyslowe powstawaly przede wszystkim w wielkich miastach,bedacych skupiskiem wysoko kwalifkowanej sily roboczej.
III rewolucja- glownymi czynnikami lokalizacji przemyslu są:wysoko kwalifkowani pracownicy,sasiedztwo osrodkwo i placowek naukow-badawczych,dogodne polozenie komunikacyjne,nieskazazone srodowisko przyrodnicze.
Podział przemysłu:według standardów miedzynarodowych:górnictwo i kopalnictwo,przetworstwo przemysłowe,wytwarzanie i zaopatrywanie w energie elektryczna,gaz i wodę.Według głownych gałezi:elektromaszynowy,chemiczny,paliwowo-energetyczny,spozywczy.
Budownictwo: obejmuje wznoszenie,konserwacje, i rekonstrukcje budowli lądowych i wodnych.
Ośrodek przemysłowy-jest to miejscowosc w ktorym znajduje sie jeden znaczacy badz kilka mniejszych zakładów przemysłowych.
Okręg przemysłowy-obszar na ktorym znajduje sie kilka,kilkanascie osrodkow przemysłowych.
Najważniejsze okręgi przem : W Europie: Midlans,Lancashire,Zagłębie Ruhry,górnośląski,doniecki,centralny i uralski.W Azji: kuzniecki,Keihin,Honshin. W Ameryce:nadatlantycki,Pensylwanii,kalifornijski,Dolina Krzemowa,
Surowce:to substancje naturalne pochodzenia organicznego lub nieorganicznego ,wykorzystywane w gospodarce i stanowiące czesc zasobow naturalnych-odnawialnych badz nieodnawialnych kuli ziemskiej.Najczęsciej dzieli się je na surowce: mineralne,pochodzenia roslinnego i pochodzenia zwierzęcego.Surowce mineralne:różnorodone kopaliny.Dziela sie na energetyczne,metaliczne,chemiczne,budowlane i ceramiczne. Energetyczne:wegiel kamienny,brunatny,torf,ropa naftowa i gaz ziemny. Metaliczne: rudy metali:zelaza manganu,chromu,niklu,woflramu,glinu,miedzi,cynku,złota,ołowiu,cyny,srebra.
Chemiczne:fosforyty siarka,sól kamienna,soli potasowych.Budowlane:granit,bazal,wapien,piaskowiec,zwir,glina. Ceramiczne:ił,kaolin. Surowce pochodzenia roslinnego:zboże,drewno,słoma,trzcina,naturalne włókna roslinne,cukier, . Pochodzenia zwierzęcego: mięso,tłuszcz,skóra, ścięgna,wełna
Górnictwo i kopalnictwo:zajmuje sie wydobywaniem surowców energetycznych,metalicznych,chemicznych i skalnych.
Występowanie : ropa naftowa:(Syberia,USA,Wenezuela,Bliski Wschód,Chiny) gaz ziemny(Rosja,Kanada,Kazachstan)węgiel brunatny(Polska,Rosja,USA,Niemcy) węgiel kamienny(Chiny,USa,Australia,RPA) miedź(Chile,USA,Kanada,Polska),żelazo(Chiny,Australia,Brazylia)boksyty(Australia,Brazylia,Gwinea)mangan(Chinu,RPA,Australia)sól kamienna(Chiny,USA,Kanada)sól potasowa-Izrael,Kanada,Usa) fosforyty(Rosja,Chiny,USA)
Przetwórstwo przemysłowe-obejmuje kilkadziesiat dzialow,miedzy innymi produkcje artykułów spozywczych i napojow,produkcje pojazdow mechanicznych,produkcje chemikaliowi wyrobow chemicznych,produkcje metali,maszyn i urzadzen,sprzetu i aparatury radiowej,telewizyjnej i komunikacyjnej. Papier i tektura-(Chiny,Japonia,USA)cukier(Brazylia,Indie,USA)nawozy azotowe(Chiny,USA,Indie)cement(Chiny,Japonia,Indie)stal surowa(Chiny,USA,Japonia)miedz rafinowana(USA,Japonia,Chiny)aluminium(Rosja,Kanada,USA)odbiorniki tV(chiny,Korea Poł, USa)chlodziarki i zamrazarki(Chiny,USA,Włochy)samochody osobowe(Japonia,Niemcy,USA,Francja)
Elektrownie cieplne-produkuja wiekszosc energi elektrycznej na swiecie(ok,60%).Jako paliwo wykorzystuja mineralne nosniki energii,głownie wegiel kamienny,produklty ropy naftowej i gaz ziemny.W polsce produkuje 94% energi.Wady to emisja wielu szkodliwych zwiazkow chemicznych i pyłow zatruwajacych powietrze atmosferyczne i zanieczyszczajacych srodowisko.Elektrownie jądrowe: dostarczaja ok. 17% swiatowej produkcji energii.Do produkcji energii w tego typu elektrowniach wykorzystuje sie uran i tor.Paliwo jest tanie a produkcji energi w elektrowniach jądrowych nie towarzyszy emisja zanieczyszczen.Bariera w rozwoju jest opór opini publicznej,drogie i noweoczesne technologie budowy zakladow energetycznych,zapewnienie skomplikowanego systemu ochrony otoczenia przed promieniowaniem i bezpiecznego skladowania odpadow) .Około 30% światowje produkcji energi elektrycznej wytwarzanej w lektroniach jądrowych koncentruje się W Stanach Zjednoczonych , na Litwie e elektrownie te produkuja 76% wytwarzanej energi elektrycznej, we Francji 73%, w Belgii-60%. Elektrownie wodne: dostarczaja ok 25% swiatowej produkcji energi elektrycznej.Najwiecej energi produkowanej w tych elektrowniach wytwarza sie w krajach Skandynawskich,alpejskich a takze w Kanadzie,Nowej Zelandji i Japonii.Elektrownie tego typu korzystaja z odnawialnych zasobow naturalnych,nie emituja zanieczyszczen,latwo w nich wstrzymac i wznowic produkcje, moga dlugo funkcjonowac i zatrudnia sie w nich niewiele osob.Jednak do budowy potrzebne sa rzeki i jeziora a takze odpowiednie uksztaltowanie terenu umozliwiajace wykorzystanie energi plynacej wody.Niektore korzystaja z energi wod morskich i falowania. Budowa to kosztowna inwestycja.Wymaga dodatkowo budowy zapór,sztucznych jezior.Tego rodzaju dzialania powoduja trwale zmiany w krajobrazie,maja duzy wplyw na klimat ,gleby ,roslinosc oraz zwierzęta.Czesto budowa wiaze sie z przesiedleniem ludnosci.
Elektrownie i ciepłownie geotermiczne- wykorzystuja zrodla goracej wody i naturalne lub sztucznie udostepnione emisje goracej pary wodnej,najczesciej zwiazane z obszarami wulkanicznymi.Znajduja sie w USA,Meksyku,Japonii,Nowej Zelandii,Islandi, Włoszech i w Polsce.
Elektrownie słoneczne- wykorzystywuja energie promieniowania słonecznego. Elektrownie wiatrowe-wykorzystuja energie wiatru.Te odnawialne i niewyczerpywalne zrodla energii sotsuje sie w niewielkim stopniu gdyz uzyskiwana z nich energia jest jeszcze znaczniej drosza niz wytwarza w tradycyjny sposob.
Światowa produkcja energii elektrycznej: Stany Zjednoczone(26%energi swiatowe).Chiny,Japonia,Rosja,Kanada , Niemcy,Francja i Indie.


Załączniki:
Polecasz? Tak Nie
(0) Brak komentarzy
Typ pracy