profil

Opis żyrafy

Ostatnia aktualizacja: 2020-08-25
poleca 82% 3499 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Żyrafa jest obecnie najwyższym zwierzęciem na świecie. W naturze zamieszkują one sawanny afrykańskie na południe od Sahary. Naukowcy początkowo sądzili, że żyrafa jest krzyżówką wielbłąda i lamparta, ale błąd został utrwalony w naukowej nazwie żyrafy – Giraffa camelopardalis.

Żyrafa jest ssakiem roślinożernym. Żywi się ona głównie liśćmi i korą. Jej przysmak stanowi akacja. Samce mierzą zazwyczaj powyżej 5 metrów wysokości. Rekordzista mierzył 609 cm. Samice dorastają do około 4,5 m. Ważą one do 900 kg.

Żyją ok. 30 lat. Większość żyraf żyje w stadach liczących nawet po kilkadziesiąt osobników. Często przebywają razem z zebrami i antylopami. W tych mieszanych stadach pełnią rolę wartowników stad. Żyrafy nie są zwierzętami terytorialnymi. W ciągu dnia żyrafa spędza od 16 do 20 godzin na jedzeniu. Śpią one na stojąco. Ich wzrost nie przeszkadza im dobrze biegać. Galopują one bowiem z prędkością 45-55 km/godz. Nawet noworodek żyrafy ma wysokość około 180 cm i waży on wtedy 70 kg. Ssie matkę 1 rok, a dojrzewa w wieku 4 lat.

Pradawne kultury afrykańskie już od tysięcy lat otaczały żyrafę czcią i szacunkiem. Wizerunek tego stworzenia często pojawia się na prehistorycznych malowidłach naskalnych. Długo uważano, że żyrafy są nieme, gdyż młode żyrafiątka przestraszone wydają piskliwe dźwięki, dorosłe podczas walk wydają pomruki, a w trakcie niebezpieczeństwa żyrafa gwałtownie obija swoje boki ogonem i rusza do przodu z uniesioną głową. Jest to jednak nie prawdą. Żyrafa może mieć 2, 4 a nawet 5 rogów o długości do 25 cm.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem
(0) Brak komentarzy

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 1 minuta