profil

Przeżuwacze.

poleca 85% 1727 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Przeżuwacze- Ruminantia –podrząd ssaków parzystokopytnych, obejmujący rodziny : kanczyle, jeleniowate, żyrafy, widłorogie i pustorożce.

Nazwa pochodzi od sposobu odżywiania polegającej na przeżuwaniu pokarmu, czyli powtórne żucie i naślinianie treści pokarmowej, zwracanej do jamy gębowej z żołądka. Taki sposób odżywiania związany jest z koniecznością dokładnego rozdrobnienia bogatego w celulozę pokarmu roślinnego.

Charakterystyczną cechą tych zwierząt jest budowa żołądka, składa się on z 4 komór- żwacza, czepca, księgi i trawieńca oraz szczęki górnej, w której z reguły brak siekaczy i często kłów; trzonowce mają wysokie korony, z listwowatą powierzchnią tnącą.

Wstępnie pogryziony pokarm dostaje się do pierwszej , bardzo obszernej komory- żwacza – gdzie fermentuje pod wpływem symbiotycznych drobnoustrojów. Następnie pokarm wraca do gęby, zostaje przeżuty i połknięty ponownie. Tym razem trafia do dalszych komór, gdzie rozpoczyna się trawienie za pomocą soków trawiennych. Strawione przy okazji bakterie , a zwłaszcza orzęski dostarczają zwierzęciu cennego białka, którego pokarm roślinny zawiera bardzo mało.

Powyższy sposób żywienia obejmuje 3 fazy:
1. „odłykanie” treści pokarmowej przez odruchowe zasysanie jej do przełyku i transport do jamy gębowej;
2. żucie i naślinianie;
3. połykanie przeżutego kęsa; trwa od kilku do 40 minut.


Rafał Wawrzycki kl.II e

Załączniki:
Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 1 minuta