profil

Skutki wielkich odkryć geograficznych

poleca 82% 1259 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Nowożytność to epoka która trwała od 1492r. czyli odkrycia Ameryki przez Krzysztofa Kolumba . Było to bardzo ważnym odkryciem geograficznym, lecz nie skończyło się tylko na tym. Kilka lat przed tym odkryciem , dokładnie w 1488r. Bartolomeu Dias opłynął Przylądek Dobrej Nadziei. Wielkim osiągnięciem była też podróż Vasco da Gamy do Indii w 1498r. oraz pierwsza podróż dookoła świata Ferdynanda Magellana w latach 1519-1522. Lecz zastanawiające jest to co było następstwami tych wydarzeń.
Odkrycie Ameryki dało początek podboi kolonialnych, szczególnie przez Hiszpanię i Portugalię. Kolonie zakładały też inne państwa takie jak Anglia, Holandia i Francja. Hiszpanie zajęli się w szczególności Meksykiem, a Portugalia Brazylią i Zatoką Perską. Z Nowego Świata sprowadzano wiele nowych owoców i warzyw takich jak: fasola ,kukurydza, papryka i pomidory. Importowano także kawę, kakao, indyki, pieprz, bawełnę, jedwab i chińską porcelanę. Było to dobre dla państw ponieważ dzięki tym produktom wzbogacali się. Dzięki temu wzrósł prestiż Hiszpanii i Portugalii .
Poprzez odkrycia, do Europy przybywały duże sumy złota i srebra, w związku z czym wywołało to rewolucję cen. Na zachodzie ,bardzo wzrosły ceny żywności, a ceny artykułów rzemieślniczych zmniejszyły się. Powstał dualizm gospodarczy dzięki któremu ludzie z wsi przenosili się do miast poszukując pracy. Ożywił się również handel morski.
Rozwinęła się nauka. Przez podróż Ferdynanda Magellana, potwierdzono kulistość ziemi, co jest ważnym faktem dla geografii. Rozkwitła również astronomia i biologia oraz humanistyka. Jest to dobry skutek, ponieważ dzięki nauce rozwijają się państwa.
Europejczycy zaczęli też szerzyć chrześcijaństwo na nowo odkrytych obszarach, ponieważ w Biblii napisane jest, że szerzenie wiary jest dobrym uczynkiem.
Lecz nie wszystko, było dobre. W koloniach hiszpańskich stosowano zasadę encomienda która polegała na niewolniczej pracy Indian, którzy pracowali na plantacjach, bez żadnych korzyści. Chodź mieszkańcy Nowego Świata, byli bardzo słabi i podatni na choroby, Hiszpanom to bardzo pasowało. Ktoś robił za nich czarną robotę, a sami mieli wszystkie korzyści. Było to bardzo złe, okrutne i niesprawiedliwe. Również handlowano Indianami, przez co ożywił się handel ludźmi co, było równie podłe.
Gdy Europejczycy przybyli do Nowego Świata, przywieźli ze sobą wiele chorób takich jak ospa i katar. Niestety z powodu słabej odporności, śmierć poniosło 9 mln Indian w czasie 100 lat. Ale nie ucierpieli tylko mieszkańcy Ameryki. Do Europy przywieziono choroby weneryczne, które nie były wcześniej znane w Starym Świecie. Nie było to dobre ponieważ przez te schorzenia zginęło wiele milionów ludzi.
Ale ucierpieli nie tylko Indianie. Nawet wielkie cywilizacje Majów, Inków oraz Azteków, nie przeraziły przybyszów z Starego Świata. Europejczycy zajęli się również ich wymordowaniem oraz zgładzeniu ich cywilizacji. Kolejni niewinni ludzie ponieśli śmierć, co było nikczemne.
Jak już wcześniej wspomniałam, przez przybywające do Europy złoto i srebro powstał dualizm gospodarczy. Przez to Europa podzieliła się na dwie. Granica przechodziła wzdłuż rzeki Łaby. zachodnia część zajmowała się wyrobem artykułów rzemieślniczych, a wschodnia część skupiła się na rolnictwie. Było to złe ponieważ zachodnia część Europy rozwijała się szybciej niż wschodnia.
Zwiększyło się również korsarstwo. Był to jeden ze źródeł zdobywania towarów w szczególności z Chin. Głównie korsarstwem okazywali zainteresowanie Francuzi. Była to kradzież, co jest nie moralne.
Obniżyło się też znaczenie handlu lewantyńskiego. Szlak ten obejmował Morze Śródziemne które łączyło Europę (przez Lewant) z Dalekim Wschodem. Czyli odkrycie Ameryki, było niekorzystne głównie dla Włoch.
Wielkie odkrycia geograficzne, były bardzo ważne i dobre dla naszego świata. Mimo wadom takich jak śmierć milionów ludzi myślę, że było to korzystne, ponieważ znacznie rozwinęła się nauka, kultura, literatura i sztuka. Sprowadzano do Europy wiele nowych owoców i warzyw. Ludzie zaczęli migrować z wsi do miast. Moim zdaniem było i jest to nadal ważne.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty