profil

Charakterystyka Achillesa.

drukuj
poleca 85% 103 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Homer grecki poeta, według legendy niewidomy, jest autorem greckiej epopei „Iliady”. Jest to opowieść obejmująca około 40 dni ostatniego roku wojny Greków z Trojanami. Początku wojny można doszukiwać w porwaniu Heleny przez Parysa czy też weselu Tetydy i Peleusa, gdzie odbył się spór miedzy boginiami o jabłko z napisem dla najpiękniejszej. W „Iliadzie” przedstawiono wiele barwnych postaci ze strony Grecji, która to podjęła wojna w zemście za porwanie żony spartańskiej, Heleny, jak i Troi, która to występowała w roli obrońcy swego państwa przed najeźdźcą. Jedną z nich była postać Achillesa, której gniew jest centralnym motywem utworu. Achilles ma wiele zróżnicowanych cech i postaw, które wraz z biegiem akcji zmieniały się. Sam wygląd postaci nie jest dokładnie opisany, wszelkie przedstawienia oblicza bohatera są tylko domysłami i wyobrażeniami. Achilles, odegrał także wielką rolę w utworze, który tak naprawdę nie mógłby się odbyć bez niego.
1)Achilles był synem Peleusa, króla jednego z miast w Tesalii i boginki morskiej Tetydy. Jako niemowlę Achilles został obmyty przez matkę w wodach Styksu, co uczyniło go odpornym na ciosy. Jednak wrażliwa na ból pozostała pięta, ponieważ podczas kąpieli był za nią trzymany, co spowodowało, że posiadał on słaby punkt. Achilles był pierwowzorem herosa antycznego. Achilles brał udział w wojnie trojańskiej, gdyż związana była z nim przepowiednia, że będzie żył długo i szczęśliwie, lecz umrze zapomniany bądź umrze za młodu w chwale. Możemy się domyślać, że miał postawę muskularnego, dobrze zbudowanego, przystojnego młodzieńca. Miał blond włosy, rysy twarzy bardzo delikatne. Posiadał nadludzką siłę i wielką odwagę, co sprawiło, że był najdzielniejszym wojownikiem greckim, postrachem wszystkich Trojan.
2)Podany fragment opisuje pojedynek szybkonogiego Achillesa z Hektorem, co jeźdźcem był świetnym. Do pojedynku doszło, gdyż Achilles się zburzył na wieść, że syn Priama, króla Troi, zabił jego przyjaciela Patroklesa. Hektor jednak uśmiercił młodzieńca nie wiedząc, że to przyjaciel Achillesa, myślał, że to właśnie syn bogini Tetydy. Rozwścieczony wspaniały heros od razu pobiegł pod mury troi by zemsty dokonać. Nim do samego pojedynku doszło obydwaj bohaterowie okrążali kilkukrotnie mury trojańskie. Robili by to prawdopodobnie nadal, gdyby nie interwencja bogów, którzy zmusili Hektora do walki. Po krótkiej chwili boski Achilles ugodził Hektora swoją włócznią w szyję zadając mu śmiertelny cios.
3)W podanym fragmencie ukazane są w większości negatywne cechy charakteru Achillesa. Ukazana jest jego zaciętość w dążeniu do celu i gniew nie znający końca, choć obiegali kilkakrotnie rozciągające się, wielkie mury Troi nie odpuścił Hektorowi i za wszelką cenę chciał go dopaść. Achilles jest również niehonorowy i niemoralny, bo choć Hektor proponuje mu by śmierć przeciwnika była z oddaną godnością ten się na to nie zgadza i sponiewiera zwłoki rywala. Jednymi z głównych cech jest jego próżność i pycha, gdyż uważa, że jest nie pokonany, równy bogom, a swojego przeciwnika już przed rozpoczęciem pojedynku uważa za przegranego, a także żąda podziwu od innych. Achilles jest także bezlitosny i niewzruszony zadawaniem bólu i cierpienia drugiej osobie.
4)Achilles był jednym z wojowników, który stanął po stronie Greków. Podczas wojny, żadna ze stron nie była pewna co w danej chwili może uczynić syn bogini Tetydy, ponieważ Achilles miał wiele cech charakteru. Strach u wszystkich ludzi wywoływał swym nieobliczalnym zachowaniem, nie raz stawał nawet przeciwko swoim sojusznikom. Achilles jest bardzo dzielny i odważny, wiele razy ruszał na wrogów nie mając większych szans powodzenia. Choć niekiedy bardzo mocno przeżywał i ronił łzy, gdy los nie oszczędzał jego lub jego przyjaciół. Mimo to przeważał u niego niepohamowany gniew i złość, która sprawiła, że młody Hektor musiał doznać zemsty ze strony Achillesa. Gdy Priam, król Troi przybył do namiotu herosa i błagał na kolanach o zwrócenie ciała pierworodnego. Potomek Tetydy zgodził się dopiero na słowa o tęsknocie ojca za synem, co wyzwoliło u niego litość i współczucie, gdyż bardzo miłował swych rodziców i potrafił to zrozumieć.
5)Achilles jest postacią kontrowersyjną, ponieważ każdy może odebrać jego osobę inaczej. Z jednej strony jest okrutny, nie zasługujący na poszanowanie i szacunek kogokolwiek. Z drugiej strony jest wielkim, znakomitym wojownikiem, dla którego najważniejsza jest przyjaźń i honor. Achillesa nie można jednoznacznie ocenić, ponieważ zawiera on w sobie wiele zła jak i dobra. Był zdolny do bohaterskich i szlachetnych czynów jaki i tych brutalnych niezgodnych z naturą i psychiką ludzką.
6)Achilles w samej wojnie miał wielką swą rolę. Przepowiednia powiadała, że Grecy tylko wtedy zwyciężą Troje, gdy dołączy do nich syn bogini Tetydy. Los całej wojny, zależał właśnie od jednej osoby, niepokonanego, niemalże nieśmiertelnego Achillesa. Początek wojny był dla Greków bardzo dobry z pomocą Achillesa z łatwością zdobyli wybrzeże Troi i wygrywali każdą bitwę. Jednak kiedy Agamemnon porwał brankę Achillesa, Bryzeidę, gdyż był zmuszony oddać swoją niewolnicę, by uniknąć gniewu Apolla za porwanie córki jego kapłana. Agamemnon, brat Menelaosa, naczelny wódz wojsk greckich, tym czynem rozwścieczył syna bogini Tetydy, który postanowił zaprzestania walk w wojnie Grecji i Troi. Od kiedy Achilles zaniechał działań Grecy masowo ponosili porażki w bitwach, byli miażdżenie przez wojska Troi. Śmierć Patroklesa dopiero zmusiła Achillesa do walki co przyczyniło się do ogólnego zwycięstwa Grecji.
Achilles syn Peleusa i bogini Tetydy, odporny na wszelki ból z nadludzką siłą był najdzielniejszym i najodważniejszym wojownikiem greckim, biorącym udział w wojnie trojańskiej. Achilles walczył z wieloma Trojanami, nawet z synem Priama, króla Troi, Hektorem, najwaleczniejszym wśród Trojan, który miał być następcą tronu. Do pojedynku doszło przez śmierć Patroklesa, najbliższego przyjaciela Achillesa, któremu obiecał zemstę i pomstę. Pojedynek zakończył się wielką porażką Hektora. Achilles był wojownikiem szalenie odważnym, upartym, dumnym, nieobliczalnym, nieczułym, i bezlitosnym. Jednak skazany był na takie same odczucia, co ludzie słabi. Unosił się gniewem i pycha, ale też współczuł, płakał, kochał i tęsknił. Pomimo wielu błędów, jakie popełnił, nie był złym człowiekiem, sądzę, że był wspaniałym wojownikiem, gdyż walczył nie w imię mordu czy podbijania innych państw lecz dla przyjaźni, sławy i honoru, którego pragnie każdy człowiek. Większość złych uczynków popełnił pod wpływem gniewu, więc jego jedyną wadą jest niepohamowanie i nieposkromieni własnej złości. Achilles nie jest zwykłym żołnierzem jest raczej indywidualistą i występuje jedynie w swojej sprawie, często walczy ogarnięty gniewem i zemstą nie interesuje go zwycięstwo całej wyprawy. Mimo to jednak to on przesądza o losach wojny, tylko dzięki niemu może Grecja zwyciężyć Troje. Kiedy przestaje walczyć cała armia Grecka przegrywa, jednak kiedy dołącza zwycięstwo jest niemal pewne jak mówi przepowiednia.


Polecasz? Tak Nie
(0) Brak komentarzy
Teksty kultury