profil

Co to jest html

poleca 82% 1132 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

1
HTML
HTML to skrót od angielskiego HyperText Mark-up Language, na Polski nie ma sensu tego tłumaczyć, bo do niczego to nie potrzebne (dla upartych: Język Dowartościowywania Hipertekstu). Jest to swoisty język programowania, który służy do "opisu stron". "Opis stron" to reguły określania wyglądu tekstu (wielkość, czcionka, pogrubienie, kursywa itd.). Najważniejszą cechą HTML jest to, że jest on kompatybilny z każdym systemem operacyjnym (Windows, MacOS, OS/2, rożne odmiany Unixa, itd.). Choć HTML jest językiem programowania, to jest on o niebo łatwiejszy od TurboPascala, czy C++ i można go opanować w kilka dni.To wszystko, co powinniście wiedzieć o skrucie-HTML

Wymagania


By móc tworzyć strony WWW trzeba posiadać:
Komputer
Przeglądarkę stron WWW. Przykłady: MS Internet Explorer 5.x lub Netscape Communicator 4.x. Obie przeglądarki są darmowe i można je znaleźć na CD z sharewarami.(cd-action,mój computer ...)
Prosty edytor tekstu (prosty- tekst musi być zapisany jako tekst bez żadnych formatowań. Edytory takie jak MS Word, czy WordPerfect nie nadają się do tego celu. Najlepszy jest np. "Notatnik" czy "WordPad" (załączony standardowo do systemu Windows) lub inne jak "Simple Text"
Dla ułatwienia: Edytor HTML - połączenie edytora tekstowego z podglądem tworzonej strony. Dodatkowo edytory mają mnóstwo przydatnych funkcji: komendy dostępne z paska zadań, auto-uzupełnianie komend, sprawdzanie poprawności linków, kolorowanie znaczników . Edytory tego typu są wskazane przede wszystkim dla początkujących i nie tylko , ponieważ stanowią duże ułatwienie.
Przykłady edytorów HTML:
Allaire HomeSite 4.x -
1st Page 2000 - HotDog 6.0
CoffeeCup
Pajączek 2000 - najlepszy polski edytor, mogący konkurować z zachodnimi produkcjami.

UWAGI

Jak już powiedziałem ważne by do tworzenia dokumentów HTML używać edytorów tekstu, które zapisują te dokumenty bez żadnych formatowań. Najlepsze będą te edytory które wymieniłem wcześniej.Jeśli chodzi o nazewnictwo to są dwie reguły, których należy się trzymać. Po pierwsze rozszerzenia nazw dokumentów musza odpowiadać ich przeznaczeniu (np. .html a nie .gif dla pliku zawierającego HTML). Po drugie istnieją dwa rodzaje końcówek dla dokumentów HTML: .html i .htm. Pierwsza jest dla systemów operacyjnych obsługujących rozszerzenia o długości przekraczającej 3 znaki (Unix, MacOS, Windows 9x/NT), druga dla MS Dos i Windows 3.x. Najlepiej używać końcówki trzyliterowej, bo będzie odczytana przez wszystkie powyższe systemy.
Poza tymi dwoma regułami istnieje pełna swoboda. Należy jednak nazywać pliki zgodnie z ich zawartością (np. dla strony o swoim hobby - "hobby.htm", a nie "dhtml0012.htm"), ułatwia to późniejszą orientację w złożonej strukturze strony. Stronę która ma się pokazać jako pierwsza należy nazwać "index.htm" (ogólnie przyjęty standard, zawsze zostanie wyświetlona jako pierwsza).
Aby otworzyć stworzony przez siebie plik w przeglądarce nalezy wybierz w górnym menu opcje "Plik" ("File") a potem "Otwórz" ("Open"). Jeśli wykorzystuje się edytor HTML, to na pewno ma on wbudowane wyświetlanie strony w różnych przeglądarkach.
Należy stworzyć jeden katalog do umieszczenia w nim zawartości calej strony oraz należące do niej pliki graficzne/ muzyczne/ i inne .

Podoba się? Tak Nie
Polecane teksty:

Czas czytania: 2 minuty