profil

HTML i jego specyfikacja ( wprowadzenie )

poleca 85% 114 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

HTML (Hypertext Markup Language) jest językiem opisu strony, niezbędnym do publikowania własnych stron WWW w Internecie. Konstrukcja języka HTML jest standardowa i określona odpowiednią specyfikacją.
Każdy dokument HTML składa się ze znaczników. Znacznik jest komendą HTML, która informuje przeglądarkę o tym, że będzie interpretowała nowy typ informacji. Znacznik zaczyna się od lewego nawiasu kątowego, po którym występuje nazwa znacznika i kończy się prawym nawiasem kątowym: . Znacznik końcowy składa się z lewego nawiasu kątowego, kreski ukośnej, nazwy znacznika oraz prawego nawiasu kątowego: . Zazwyczaj znaczniki pojawiają się parami, tzn. występuje znacznik otwierający, tj. oraz znacznik zamykający, tj. . Każdy znacznik otwierający może posiadać dodatkowe atrybuty określające jego właściwości, np. wielkość, położenie, kolor itp. Znacznik zamykający nie zawiera dodatkowych atrybutów. Wspomniałem, że znaczniki zazwyczaj wymagają określenia w dokumencie znacznika zamykającego, lecz od tej zasady istnieją wyjątki. Jest ich niewiele. Znaczniki nie wymagające zamknięcia to m.in.:

- znacznik złamania linii,


- znacznik linii poziomej,
 • - znacznik definicji list.
  Wszystkie znaczniki, niezależnie czy są przez nas napisane dużymi literami, czy małymi, działają tak samo. Tak więc oznacza dokładnie to samo, co
  ,
  czy
  itd.
  Należy zwrócić szczególną uwagę na różnicę pomiędzy ukośnikiem (/), a lewym ukośnikiem (), charakterystycznym dla systemu Dos i Windows (np. c:katalog). W języku HTML używamy wyłącznie ukośnika pochylonego w prawą stronę (/).
  W celu zapanowania nad gwałtownym rozwojem HTML i powiązanych z nim standardów technologicznych, powołano do życia organizacje o nazwie W3C (World Wide Web Consortium). Konsorcjum regularnie publikuje dokumenty rejestrujące pojawiające się technologie oraz zmiany zachodzące w języku HTML.W pracy będę korzystał z wersji języka HTML 4.0 do tworzenia stron www. Jest to standard, który pojawił się 18 grudnia 1997 roku.

  Podoba się? Tak Nie

  Czas czytania: 1 minuta