profil

Charakterystyka porównawcza Aliny i Balladyny

poleca 89% 501 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Juliusz Słowacki w dramacie "Balladyna" wykorzystuje jeden ze środków stylistycznych - kontrast i stwarza dwie postacie Alinę i Balladynę.

Dziewczyny są córkami Wdowy. Razem z matką mieszkają na wsi w ubogiej chacie, niedaleko jeziora Gopło. Obie są pannami na wydaniu. Siostry to piękne kobiety, wysokie i szczupłe. Balladynę można skojarzyć z nocą - ciemne jak węgiel oczy i jasna cera. Alina w porównaniu z siostrą jest jak jasny dzień - blond włosy, niebieskie oczy, różana cera.

Dziewczyny różnią się od siebie także charakterem. Najłatwiej byłoby określić Balladynę jako tę złą, a Alinę jako dobrą. W dramacie możemy dokładnie zauważyć cech sióstr na przykład dzięki ich nastawieniu do innych bohaterów.

Zdecydowanie inne podejście mają do matki. Balladyna nie kocha Wdowy, nie troszczy się o jej dobro, wręcz nią gardzi. Nie czuje wyrzutów sumienia, gdy matka, wykonuje za nią pracę w polu. W stosunku do starszej kobiety jest arogancka, opryskliwa i bezczelna. Całkiem inny stosunek do Wdowy cechuję Alinę. Młodsza córka bardzo kocha matkę i z chęcią wyręcza ją w ciężkiej pracy. Alina opiekuje się Wdową. Nie wyobraża sobie nie zabrać jej do zamku, gdy zostanie żoną Kirkora.

Na pierwszy rzut oka obie bohaterki mają podobny stosunek do hrabiego Kirkora. Zapewniają go o swojej miłości, posłuszeństwie i oddaniu mężowi. Jednak pokrętne wypowiedzi Balladyny świadczą o jej fałszu, sprycie i przewrotności. Widać, że dziewczynie zależy tylko na bogactwie, władzy i sławie. Jej chciwość jest tak silna, że jest dla niej w stanie zabić własną siostrę. Z kolei Alina szczerze kocha Kirkora i w prosty, naturalny sposób mówi o tym. Jak sama twierdzi, nie zależy jej ani na pieniądzach, ani na sławie hrabiego. Widzi w nim dobrego człowieka i pragnie być dla niego najlepszą żoną.

W utworze można dostrzec także różnice w zachowaniu sióstr względem samych siebie. Balladyna nie kocha siostry i gardzi nią. Wyręcza się nią w pracy, a nawet w najdrobniejszych czynnościach jak otwarcie drzwi. Tak naprawdę bierze się to z zazdrości. Balladyna doskonale wie, że Alina jest od niej bardziej zaradna. Wie, że nie wygrałaby z nią konkursu malinowego, dlatego wymyśla inny sposób - morderstwo. Zabicie siostry za ,,dzbanek malin'' pokazuje jak bardzo starsza córka Wdowy jest podstępna i chciwa, dowodzi to też jej braku pozytywnych uczuć do kogokolwiek.

Alina nie potrafi nie kochać siostry. Nie wyobraża sobie przeprowadzki do zamku bez siostry i matki. Chce nawet odstąpić Balladynie dzbanek malin, pod warunkiem, że ta ją o to poprosi. W całej swej prostocie i serdeczności Alina jest bardzo naiwna i ufna. Zdaje się nie zauważać złych cech Balladyny, co w pewnym sensie doprowadza ją do śmierci.

Alina jest uosobieniem wszelkich cnót, osobą prawie idealną. Natomiast Balladyna jest całkowicie zła. Nie trudna zauważyć, że nie można w życiu spotkać osoby takiej jak któraś z sióstr, jednakże z postępowania bohaterek można wyciągnąć wnioski. Jeśli nawet przez pewien czas udają mam się kłamstwa i intrygi, to i tak kiedyś dosięgnie nas sprawiedliwość.

Podoba się? Tak Nie
Komentarze (1) Brak komentarzy
3.3.2011 (14:27)

Super praca

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 2 minuty

Wypowiedzi pisemne