profil

Rozprawka uwzględniająca tezę: "W trenach toczy się beznadziejna walka miłości ze śmiercią"

poleca 85% 183 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Rozprawka „ w trenach toczy się beznadziejna walka miłości ze śmiercią” uwzględniając teze

Tren to wywodzący się ze starogreki gatunek poezji zalobnej o charakterze elegijnym. Utwor ten poswieca się osobie zmarlej. Wyraza bol po tej stracie, opisuje zalety tej osoby oraz przynosi pocieszenie w rozpaczy. Od niepamiętnych czasow utwory te poświęcano wybitnym tworcom i bohaterom. Jednak w renesansie nastapila rewolucja w tym gatunku literackim. Tym Razem treny poswiecono zmarlej, trzyletniej corce. Autorem nowej odslony był polski poeta, Jan Kochanowski. Swe utwory poswiecil corce Urszulce. Aby ja upamiętnić, stworzyl dziewiętnaście, przemyślanych i uporzdakowanych trenow. Pisal je jako ojciec, poeta, człowiek, filozof i mędrzec. W trenach toczy się beznadziejna walka miłości ze zmiercia i inna, już nie beznadziejna, choc niezmiernie ciezka; o wyrwanie się z rozpaczy. W mojej rozprawce postaram się udowodnic, ze tak jest, biroa pod uwage niektóre utwory zalobne jego autorstwa.
Sadze, iż w „Trenie IX” latwo można znaleźć dowody, które potwierdzaja moja teze. Otoz na początku tego utworu Kochanowski kpi z mądrości, a przede wszystkim watpi w nia. Podmiotem lirycznym jest tu człowiek, który wierzyl, ze wciąż wspinal się po stopniach do niej, ale kiedy wszystko stracil, spadl z tak cennych dla niego schodow. Utracil wiare w lepsze jutr. Mowi, ze gdy człowiek jest madry, nie czuje smutku i nie jest go w stanie spotkac nic zlego. Z drugiej strony dzieki mądrości jest odważny i z dystansem podchodzi do tego, co go spotyka. Bowiem wartość ta pozwala poznac wnetrze czlowieka. Podmiot liryczny po stracie wszystkiego zauwaza, ze osoba madra nie rozni się od osoby prostej, ze nie zwraca uwagi na twory materialne, lecz na duchowe wartości. Slowa zawarte w tym trenie swiadcza, jak ciezka walka jest proba wyrwania się z rozpaczy po utracie najukochańszej corki. Potwierdzaja, ze trudno się pozbierac po stracie tego co najdrozsze.
Kolejne niezbite argumenty można znaleźć w „Trenie X”. Podmiot liryczny zastanawia się, gdzie jego corka poszla po śmierci („W która strone, w ktoras się kraine udala?”). Wyraznie widac, ze mamy do czynienia z powątpiewaniem w wiare. Swiadcza o tym pytania związane z roznymi sytemami religijnymi ( „Czylis do raju wzieta? Czuylis na szczesliwe wyspy zaprowadzona?”). Podmiot liryczny jest zrozpaczony, nastepuje u niego zachwianie wiary. Dowadza tego prosby o jakikolwiek znak od corki, autor pragnie również pocieszenia z jej strony. Argumenty te sa kolejnym potwierdzeniem wymienionej wczesniej tezy.
W trenie XI pojawiaja się istotne dowody, które warto wzaic pod uwage. Otoz podmiot liryczny mowi, ze grozi mu obled i jest zalamany tym co się stalo. W trenie tym spotykamy się z toposem człowieka Bozego igrzyska, który pokazuje, ze jesteśmy w reku Boga marionetkami, zwykłymi zabawkami. Podmiot liryczny przytacza fragment z Ksiegi Koheleta, mówiący, ze wszystko jest marnością. Mowi, ze nasze wspaniale sny i marzenia sa nietrwale i zludne. Rozpacza, ze utracil sens zycia. Przyblizajac tresc i znaczenie tego trenu, znow widzimy, jak trudna walke spowodowala śmierć Urszulki.
Analizujac ostatni utwor zalobny, jakim jest „Tren XIX” dostrzegamy uspokojenie Jana Kochanowskiego. Wynika ono z tego, ze autorowi staje przed obliczem wlasna matka z Urszulka na rekach. Widzac to, stopniowo przestaje się martwic, bo wie, ze jego corka w swiecie zmarłych ma dobra opiekunke. Matka tłumaczy mu, ze w ludzkim zyciu jest miejsce na cierpienia i na placz. Każdy musi doznac tego bolu.
Zycie wciąż mknie do przodu napotykając na rozne niepowodzenia i inne bariery. Jednak po analizie „Trenu XIX” widzimy, ze ludzkie Zycie takie jest i ze przychodzi czas na lepsze jutro, na poprawe. Wtedy wlasnie rozpacz może minac. Bog tak nas stworzyl, by doznawac wszelkich, nawet tych nieprzyjemnych uczuc. Musimy się nauczyc walczyc z roapcza. Treny bowiem, powtwierdzaja, ze walka z nia nie jest wcale taka prosta, bo wymaga od człowieka wiele poswiecen. Mysle, ze udowodnilam wam racje postawionej tezy.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty

Ciekawostki ze świata
Gramatyka i formy wypowiedzi