profil

Proces degradacji Makbeta.

drukuj
poleca 85% 307 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Na podstawie podanych fragmentów z aktu I i V Makbeta oraz w kontekście całego utworu przedstaw proces degradacji głównego bohatera

Makbet to tytułowy bohater sztuki Wiliama Szekspira. Jest to przykład postaci dynamicznej – w bardzo szybkim czasie z szlachetnego , honorowego rycerza zmienia się w okrutnego i żądnego władzy tyrana. Dopuszczał się okropnych czynów byle tylko zostać królem i pozostać na tym stanowisku.
Makbet to wódz szkockich wojsk, szlachetny i wierny wasal króla Dunkana gotowy zginąć za swoją ojczyznę. Wszystko się zmienia po tym gdy spotyka trzy wiedźmy. Oznajmiają mu one że zostanie najpierw tanem Kawdoru a potem królem.
Makbet początkowo nie chce w to wierzyć. Jednak po spełnieniu pierwszej przepowiedni, zaczyna w nim kiełkować myśl że może faktycznie może zostać władcą a co za tym idzie - bardzo bogatym człowiekiem. Obudziła się w nim żądza władzy i skuszony tą wizją planuje zabić króla Dunkana.
Kiedy już ma to nastąpić zaczyna się wahać . Jest przecież jego wasalem i krewnym. Jako gospodarz powinien go należnie ugościć a nie pozbawiać życia! Jest świadomy tego że spotka go sroga kara i że przez to na pewno zostanie potępiony. Dunkan to przecież wspaniały, prawy człowiek i uczciwy władca. W żadnym wypadku nie zasługuje na śmierć. Makbet nie wie co ma robić. Ma jeszcze w sobie jakieś ludzkie uczucia. Jego wątpliwości rozwiewa bezwzględna Lady Makbet i to głównie pod jej presją popełnia pierwszą zbrodnię. Po tym ma wielkie wyrzuty sumienia , słyszy głosy. Jest świadomy tego że już nigdy nie zazna spokoju.
Na jednym morderstwie niestety się nie kończy. Dla bezpieczeństwa zabija strażników na których również zrzucił winę . Po jakimś czasie jego dawny przyjaciel Banko zaczyna nabierać podejrzeń . Więc również jest zmuszony go zabić. Tym razem zleca to zbójcom. Mimo to że nie zrobił tego osobiście nie likwiduje to ogromnych wyrzutów sumienia . Ma urojenia , widzi ducha Banka. Zaczyna powoli wariować.
Po tym zdarzeni u udaje się do czarownic. Prosi je o jakieś wskazówki , o tym co spotka go w przyszłości. Wiedźmy przestrzegają go przed Makdufem , a więc Makbet zleca zabójstwo jego rodziny. Staje się bezwzględny i bezuczuciowy. Jest już gotowy popełnić każdą zbrodnię bez wahania. Zobojętniał na otaczające go zło. Był tak tak pogrążony w swoim świecie, że nawet nie przejął się samobójczą śmiercią swojej żony. Sam zginął z ręki Makdufa.
Makbet jest to postać tragiczna . Znając swoją przyszłość wybrał najgorszą drogę ku temu. Osiągnął to co marzył jednak nie dało mu to satysfakcji. Ma bardzo słabą psychikę , którą umiejętnie manipulowała żona. To ona głównie przyczyniła się do jego upadku.
Co z tego że osiągnął władzę? Zniszczył przy tym swe życie , żony , przyjaciół, krewnych. Był okrutnym, fałszywym władcą. Nikt przy nim nie mógł czuć się bezpiecznie nawet bliscy. Stał się tyranem. Zabijał , w czym jedna zbrodnia pociągała za sobą drugą i tak dalej. Znalazł się w krytycznej sytuacji. Wyzbył się wszystkich ludzkich uczuć.


Polecasz? Tak Nie
(0) Brak komentarzy
Epoka
Teksty kultury