profil

Mały Książę utworem dla dorosłych.

drukuj
poleca 85% 195 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Nie ulega wątpliwości, że baśń Antoine’a de Saint Exupery’ego jest utworem dla dorosłych. Dlatego zgadzam się z tezą sformułowaną w temacie – sądzę, iż jest to lektura kierowana do starszych czytelników, gdyż dzieci nie rozumieją ukrytych przesłań autora.
Według mnie bardzo istotnym argumentem jest fakt, że wszystkie postacie, które na swej drodze spotyka Książę, są wytykaniem największych i najpospolitszych ludzkich wad. Pierwsza ze spotkanych postaci - Król - upaja się swą władzą, lecz tak naprawdę jest to uczucie nieprawdziwe i ulotne. Włada wszystkim co go otacza, lecz tak naprawdę nie posiada żadnej władzy. Nie może rozkazać planetą, gwiazdą, kosmosowi. Jest ukazana słabość ludzi do władzy, która jest niestabilna i często wyłącznie urojona. Inny przykład; bankier całe życie liczył gwiazdy - jego sensem życia była chęć posiadania bogactw, w tym wypadku gwiazd. Nie widzi jednak swojej głupoty i bezsensowego zachowania. Niemniej, obok tych nie godnych naśladowania postaci, możemy znaleźć postacie dobre, przedstawiające sobą pewne wartości. Chociażby taki Lis. Jeden z niewielu prawdziwie pozytywnych bohaterów w Małym Księciu. Uczy on głównego bohatera czym jest przyjaźń i jak należy ją pielęgnować, co jest najważniejsze w życiu. Przedstawia on jedną z wartości, którymi powinniśmy się kierować w naszej wędrówce przez świat.
Kolejnym ważnym argumentem jest świat przedstawiony składający się z symboli, których dziecko nie odnajdzie np. Róża. „Powinienem był osądzać ją na podstawie czynów, a nie słów. Odurzała mnie wonią, rozjaśniała mnie od środka. Za nim nie powinienem był uciekać. Powinienem był odgadnąć, ile czułości kryje się za jej drobnymi sztuczkami. Kwiaty są tak pełne sprzeczności! Ale ja byłem jeszcze za młody na to, żeby umieć ją kochać”. Dziecko pomyśli o zwykłej roślinie rosnącej na planecie B-612,a z kolei dorosły odczyta ukrytą myśl i zinterpretuje różę jako symbol kogoś bardzo drogiego, kochanego.
Podsumowując przedstawione argumenty, mogę stwierdzić, że lektura „Mały Książę” jest utworem dla dorosłych, ponieważ zawiera ukryte pouczenia w zachowaniu ludzi, których dziecko nie zauważy.


Polecasz? Tak Nie
(0) Brak komentarzy
Formy wypowiedzi