profil

Streszczenie "Króla Edypa".

poleca 85% 520 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Edyp, jako dziecko został okaleczony i porzucony. Przygarnęła go Rodzina Królewska, w której Wychowywał się nie wiedząc o swoim prawdziwym pochodzeniu.
Będąc młodzieńcem był wyśmiewany i obrażany przez innych a nawet nazywany przybranym dzieckiem.
Kiedy zaczął się zastanawiać nad tym, dlaczego tak jest, postanowił wybrać się do wyroczni by tam poznać całą prawdę.
Dowiedziawszy się o tym, że zamorduje ojca i ożeni się z matką, Edyp postanawia nie wracać do Koryntu, myśląc że jego rodzicami są Polybos i Meropa.
W Drodze do Teb, przez wąwóz usiłował przedostać się wóz, na którym siedział bogato odziany dostojnik. Towarzyszyło mu kilka dworzan. Dostojnik nazwał Edypa przybłędą i kazał mu zejść z drogi. Rozzłoszczony Edyp rozpoczął walkę. ,Z ręki Edypa, Zginęli wszyscy służący jadący wozem.
Edyp nie miał pojęcia o tym, że Dostojnikiem był jego Ojciec i właśnie spełniła się pierwsza część przepowiedni. Gdy dociera do Teb zostaje królem i bierze ślub ze swoją matką w nagrodę za uratowanie miasta od Sfinksa, dzięki czemu spełniła się druga część przepowiedni.
Po latach panowania Edypa w Tebach, wybuchła zaraza. Kreon, brat Jokasty, żony i matki Edypa Dowiedział się od wyroczni, że jest to kara za nie pomszczenie śmierci Lajosa, Ojca Edypa. Edyp chciał się dowiedzieć kto zabił byłego władcę Teb.
Poprzez Dochodzenie Edypa o to kto dokonał tej okropnej zbrodni, okazuje się iż to on sam jest mordercą Lajosa, swego Ojca a jego żoną została jego matka.
Jokasta dowiedziawszy się o tym, że wzięła ślub z własnym synem, powiesiła się nie mogąc znieść hańby, a Edyp przekuł sobie oczy nad zwłokami żony i matki poczym odszedł z Teb.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Teksty kultury