profil

Na podstawie wierszy „Do Leukonoe”, „Do Deliusza” i „Do Postuma” napisz wypracowanie na temat Horacjańskiej filozofii życia. Wybierz jedną z Horacjańskich sentencji na motto swoich rozważań.

drukuj
poleca 85% 278 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Horacy był jednym z największych poetów lirycznych w epoce antyku. Żył w latach 65 – 8 p. n. e., za panowania Oktawiana Augusta. Wywodził się z nizin społecznych. Był synem wyzwolonego niewolnika. Studiował filozofię epikurejską i stoicką. Pisał satyry oraz liryczne pieśni, które przyniosły mu wielką sławę. W tych trzech pieśniach wyraźnie zauważamy Horacjańską filozofię życia. Wszystkie te utwory są ze sobą w jakiś sposób powiązane. Nakłaniają nas do chwytania dnia i chwili. Od razu nasuwa nam się na myśl jedna z najbardziej znanych sentencji Horacego, "Carpe Diem".
W pieśni "Do Leukonoe" Horacy mówi o tym by zawsze zachować spokój, nie martwić się o przyszłość, ponieważ co ma być to i tak będzie. Namawia do cieszenia się swoim życiem i obecną chwilą. Twierdzi, że to, co będzie w przyszłości nie można zmienić, więc nie powinniśmy się tym przejmować. Uważa również, że naszym życiem nie rządzi przypadek, a to co nas spotka jest już z góry ustalone. Nie należy bać się śmierci, lecz korzystać z życia. W następnym utworze pod tytułem "Do Deliusza" Horacy uważa za pewne, że prędzej czy później nadejdzie śmierć przynosząc nam kres naszego życia, obojętnie czy będziemy biedni czy bardzo bogatymi ludźmi. Dla Boga wszyscy jesteśmy równi. Śmierć nie ominie nikogo. A nawet gdybyśmy posiadali wielki majątek to i tak nadejdzie śmierć odbierając nam wszystko. W tym utworze widać chyba najwyraźniej elementy filozofii stoickiej oraz epikurejskiej. Oprócz radości się z życia, Horacy nakazuje zachować spokój ducha i równowagę emocjonalną z powodu nieuchronnej śmierci. W trzecim utworze zauważymy te same prawdy co w dwóch poprzednich listach. Tym razem autor przekonuje Postuma, że obojętnie co by robił i tak nie przekona Boga by ten nie zsyłał na niego śmierci. Namawia go więc by żył zgodnie z zasadą "Carpe Diem" i póki może cieszył się życiem.
Podsumowując, filozofia Horacjańska opiera się na dwóch głównych prawdach. Jednym jest wykorzystywanie każdej chwili w życiu, cieszenie się nią czyli "Carpe Diem" oraz pamiętaniu o tym, że śmierć kiedyś zapuka do naszych drzwi i nic nie jesteśmy w stanie zrobić, by temu zapobiec.
385 słowa.


Polecasz? Tak Nie
(0) Brak komentarzy
Formy wypowiedzi