profil

Jagienka i Danuśka Charakterystyka porównawcza.

poleca 85% 188 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Przystojny i młody rycerz Zbyszko, gdy wraz ze stryjem Maćkiem są w gospodzie "Pod Lutym Turem", gdzie przebywa również księżna mazowiecka Anna Danuta ze swym dworem, pochopnie ślubuje dwunastoletniej Danuśce. Zakochują się w sobie i nie widzą poza sobą świata. Jednak pewnego dnia młodzieniec wraz z wujem spotykają przyjaciół ze Zgorzelic - Zycha i jego córkę Jagienkę. Panienka ta jest jego koleżanką z dzieciństwa. Wraz z biegiem czasu Jagna zakochuje się w Zbyszku, jednak on jest nią tylko zauroczony. Nadal kocha uroczą dwórkę. I właśnie tu stawia się pytanie - Która panna dla rycerza? Spróbuję odpowiedzieć na to pytanie w mojej pracy.

Jagienka i Danusia wydają się być z dwóch odległych od siebie światów. Lecz po mimo wszystko są podobne. Obie osierocone przez matki, są córkami znanych rycerzy. Obie kochają Zbyszka, są opiekuńcze - Danusia odwiedzała swego rycerza, kiedy ten siedział w "lochu", a Jagienka dobrze opiekowała się Maćkiem, gdy został ciężko ranny. Obydwie mądre, miłe i akceptowane przez otoczenie. Natomiast dzieli je to, że dwórka księżnej jest młoda, można ją nazwać wręcz dzieckiem. Jagienka - prawie dorosła kobieta. Córka Juranda jest drobniutką dziewczynką, która nie za bardzo potrafiłaby poradzić sobie w życiu. Panna Zychówna natomiast jest dobrze zbudowaną dziewczyną, która umie o siebie zadbać i radzi sobie w dorosłym życiu. Zbyszko także je kocha, lecz każdą inaczej - Danusię, jak swoją ukochaną, Jagienkę - jak bardzo dobrą przyjaciółkę. A więc, lepszą panną dla rycerza będzie Jagienka, która poradziłaby sobie z gospodarstwem, dziećmi i potrafiłaby obronić dwór, gdyby młodzieniec wyjechał np. na wojnę.

Z wyglądem jest inaczej - dziewczęta różnią się pod tym względem i to bardzo. Danusia jest drobniutką, niezbyt wysoką blondynką o przepięknym głosiku. Jagienka jest dosyć wysoką brunetką o "kobiecych kształtach". Jurandówna posiada bladą cerę, a Zychówna śniadą o różowych polikach. Obie mają przepiękną urodę, którą "przyciągają do siebie" innych panów (Jagna m.in. Wilka i Cztana, a Danuta niektórych rycerzy). Jako dama dworu Danuśka nosiła śliczne suknie i wyszywane trzewiczki. Jagienka - silna, zgrabna, nosiła się po męsku, gdyż uważała, że jest to dla niej strój o wiele wygodniejszy, niż wszystkie pięknie wyszywane suknie. Zbyszko jest niezwykle oczarowany wyglądem obu panien. Jednakże lepszą panną dla rycerza jest Danuśka. Bowiem przy rycerzu "lepiej" będzie wyglądać drobniutka dama, przy której rycerz będzie zdawał się być potężnym. Przy Jagnie nie zbyt wyglądałby na aż tak "wspaniałego" rycerza.

Obie bohaterki różnią się charakterem. Danusi wszyscy oszczędzają trosk i zmartwień - ona sama wydaje się jeszcze bardzo dziecinna i życie jest dla niej bardziej jak bajka, niż rzeczywistość. Jagienka natomiast ma bardzo dużo "na głowie'". Wyróżnia się troskliwością. Opiekowała się rannym Maćkiem i okaleczonym przez krzyżaków Jurandem. Danusia była bardzo nieśmiała i bojaźliwa. Musiano obchodzić się z nią delikatnie. Łatwo było ją urazić. Jednakże w trudnych sytuacjach potrafiła wykazać się odwagą. Uratowała Zbyszkowi życie zarzucając mu na głowę białą chustę. Jednak nie potrafiła walczyć o swoje. Jej negatywnymi cechami była przesadna wstydliwość i dziecinność. Jagienkę cechowała gospodarność i zaradność. Nie było rzeczy, z którymi by sobie nie poradziła. Można powiedzieć, że była całkowitym przeciwieństwem Danuśki. Bohaterka miała wady, ale nie aż tak wyraziste, jak u Danusi. Obie dziewczyny miały dobre serce. Lepszą panną dla rycerza jest Jagienka, która potrafi wyrazić swoje zdanie i nie potrzebuje takiej opieki jak Panna Jurandówna.

Danusia i Jagienka są utalentowane. Panna Jurandówna posiada talent muzyczny - przepięknie śpiewa i gra na lutni. Uwielbia tańczyć. Panna Zychówna przebywając w większości czasu w towarzystwie mężczyzn nauczyła się typowych dla nich umiejętności. Potrafi świetnie jeździć konno - zarówno "po męsku", jak i "po damsku". Świetnie poluje i pływa. Zna się na gospodarstwie. Danuta bardzo dobrze zna obyczaje panujące na dworze. Natomiast Jagna poznaje je dopiero wtedy, kiedy zostaje dwórką u księżnej Januszowej. Lepsza dla Zbyszka będzie Jagienka, która z pewnością dotrzymywałaby mu towarzystwa podczas polowań i kiedy byłaby taka potrzeba, obroniłaby go.

Zarówno Danusia jak i Jagienka miały wielu przyjaciół. Danusia - na dworze królewskim, Jagna - w Zgorzelicach. Z łatwością nawiązywały nowe znajomości. Były lubiane. Dwórka miała więcej przyjaciół w gronie damskim, a córka Zycha ze Zgorzelic w gronie męskim. Szanowały innych, przez co, one również były szanowane. Danusia jednak nie myślała aż tak o tym, co robi. Jagna natomiast wszystko co robiła, robiła bezinteresownie. Lepszą panną dla rycerza jest Jagienka, ponieważ wykazywała się większym zainteresowaniem wobec innych.

Bardziej polubiłam Jagienkę. To ona jest lepszą panną dla rycerza. Danusia również jest dobra, lecz troszeczkę denerwowało mnie jej zachowanie. Nie zyskała mojej sympatii. Zachowywała się jakby była z cukru. Z czasem, co prawda to się odrobinę zmieniło, jednak nie dorównywała Jagnie. Panna Zychówna wykazywała się pracowitością i sumiennością. Jest postacią bardzo podobną do mnie. Potrafi walczyć o swoje. Najbardziej spodobało mi się to jak kochała Zbyszka - kochała go mocno, wytrwale, lecz nie narzucała się. Za swoją "wierną miłość" została później wynagrodzona małżeństwem ze Zbyszkiem oraz czwórką udanych dzieci - Juranda, Maćka, Zycha i Jaśka. Jagusia jest osobą godną naśladowania - dlatego uważam, że jest lepszą panną dla rycerza.

Przepraszam, że nie ma litery ,,ć'' ale mi nie wchodzi :(.
Mam nadzieję, że praca się spodoba.;dd

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 5 minut