profil

Jak powinien postąpić człowiek dążący do ideału we współczesnym świecie?

poleca 89% 102 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Jak powinien postąpić człowiek dążący do ideału we współczesnym świecie?

Każda epoka miała swoje oddzielne prawa, które ustalały ideały dla ludzi żyjących w tamtych czasach. W średniowieczu było to poświęcenie się Bogu, stawianie Boga w centrum i uznawanie siebie za „robaka pełzającego po ziemi”, a także honor i wierność. W antyku ważny był człowiek i jego zalety, piękno ludzkiego ciała, nauka i filozofia. W romantyzmie ludzie byli wiernymi patriotami służącymi ojczyźnie na śmierć i życie. Ideały zmieniały się z biegiem czasu, kształtowały je różne czynniki. We współczesnym świecie również posiadamy pewne ideały. Jakie one są i czy powinniśmy kierować się nimi w naszym życiu?

Człowiek współczesny pragnie osiągać i mieć: lepsza pracę, pozycję, zarobki. To właśnie pieniądz stał się naszym współczesnym ideałem. Dla niego poświęcamy siebie, nasze rodziny i naszych przyjaciół. Żyjemy w ciągłym pośpiechu, stale martwimy się o nasza przyszłość, stale zabiegani zapominamy o sobie i swoich bliskich. Kierujemy się wbijaną nam do głowy od najmłodszych lat zasadą: im więcej posiadasz tym lepszym człowiekiem jesteś.

Oczywiście to dążenie do doskonałości jest ważne. Ciężką naukę wynagrodzi nam w przyszłości dobra posada, zaś dzięki niej otrzymamy środki, aby żyć wygodnie i dostatnio. Pieniądze są nam potrzebne dla wyżywienia rodziny, zapewnienia sobie komfortu życia. Któż teraz nie pragnie żyć szczęśliwie i bogato? Spełnienie i satysfakcja, jaką odczuwamy po osiągnięciu celu również czyni nas szczęśliwymi a wysoki poziom wiedzy nie może nam przecież zaszkodzić. Uważam, że wszystkie te rzeczy są ważne, musimy przecież myśleć o naszej przyszłości, planować ją i ciężko na nią zapracowywać.

Jednakże podczas tego całego wyścigu po „szczęście” nie możemy zapominać o pewnych wartościach, które są uniwersalne i najważniejsze. Właśnie one mogą nas uczynić „szczęśliwymi” naprawdę. Rodzina, przyjaciele, lojalność i szanowanie drugiego człowieka, sprawiedliwość, uczciwość i patriotyzm.

Utrzymywanie więzi z innymi ludźmi powinno być dla nas bardzo ważne. Potrzebujemy bliskim ludzi, dobrych rad, świadomości, że nie jesteśmy sami. Czasami jednak zapominamy o tym, jak wiele zawdzięczamy drugiemu człowiekowi i zaniedbujemy te więzi. Bez obecności bliskich w naszym życiu skazujemy siebie na samotność i cierpienie.
Idąc drogą do sukcesu pamiętajmy o tym, aby być sprawiedliwymi i uczciwymi. W dzisiejszym bezwzględnym świecie dużo łatwiej osiągnąć cele kierując się fałszem i oszustwem. Jednakże jak można nazywać się człowiekiem spełnionym, który osiągnął wszystko, co pragnął drogą kłamstw i niesprawiedliwości, depcząc morale i innych ludzi.
Pielęgnujmy także nasz patriotyzm. Dzisiaj nie musimy już oddawać za nasz kraj życia, walczyć o niego, tak jak ci, dzięki którym możemy żyć teraz w wolnej Polsce. Obecny patriota to dobry obywatel, przestrzegający prawa, dbający o środowisko i spełniający wobec kraju swe powinności.Podsumowując, myślę, że ideał człowieka sukcesu jest odpowiedni dla naszych czasów, potrzebny i godny naśladowania, jednakże dążąc do wymarzonego celu nie możemy zapominać o wartościach i morałach, które wskazują nam odpowiednie ścieżki życia oraz czynią nas wartościowymi ludźmi.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty