profil

Opis obrazu pt. "Sąd Parysa"

poleca 84% 159 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Autorem obrazu pt. ,,Sąd Parysa'' jest wybitny malarz Peter Paul Rubens. Dzieło to powstało w 1639r. w epoce baroku.obraz zostal namalowany farba olejna,tematem sztuki jest fragment mitu o wojnie trojańskiej.
na pierwszym planie widzimy Parysa(jest synem króla Troi Priama i pasterzem owiec) dostrzegamy go jak podpiera podbródek oraz przygląda się pięknym kobietom. Przyodziany jest w ciemną szatę ozdobioną zwierzęcą skórą.postac ma krótko sciete czarne włosy i bardzo muskularne ciało co swiadczy o jego sile.w lewej rece trzyma laske,na stopach ma buty(sandaly) z odkrytymi palcami.U jego boku stoi bialo czarny pies pasterski z obroża.
Na drugim planie widnieja nagie i puszyste postacie kobiet. Są to trzy boginie greckie: Atena, Afrodyta i Hera.Pierwsza od lewej to Atena, bogini mądrości i wojny. Jej znakiem rozpoznawczym jest hełm i tarcza leżące u jej stóp. Część jej ciała pokryta jest przezroczystym materialem,kobieta ma dlugie, piekne, rude i bardzo krecone włosy,jej wyraz twarzy jest bardzo zamyslony mozemy przypuszczac ze mysli o tym czy to ja wlasnie parys wybierze jako najpiekniejsza i wreczy jej jablko. Następną boginią jest Afrodyta, odziana w czerwony woal.Jej wyraz twarzy jest bardzo zdumiony. Na prawym przedramieniu ma bransoletkę, natomiast na krótkich i rudych włosach korone,nad glowa widzimy aniolka ktoury zaklada afrodycie wianek z pieknych i kolorowych kwiatkow. Przy jej lewej nodze stoi Eros - bóg miłości, przy prawej zaś atrybut symbolizujący mądrość,sowa.Kobieta po prawej stronie to Hera. Stoi ona tyłem. Ubrana jest w przezroczysty materiał. W ręku trzyma szatę ozdobioną złotą wstęgą. Paw widniejący w prawym górnym rogu jest jej znakiem rozpoznawczym.
na trzecim planie malarz umieścił Hermesa, posłańca bogów. Ubrany jest w pomarańczową szatę. Przy hełmie i stopach przyczepione ma skrzydła. W prawej ręce trzyma kaduceusz(laska Hermesa opleciona przez dwa węże, z parą skrzydełek na szczycie, która służyła mu do zażegnywania sporów.), natomiast w lewej ręce złote jabłko przeznaczone dla jednej z bogiń.
Wtle malarz umieścił pasące się owce oraz kilka drzew. Zauważamy także zachmurzone niebo przez które widać jednak przebłyski promieni słonecznych.
Artysta użył ciemnych barw, jedynie kobiety przedstawione na obrazie mają barwęjasną.
Nastrój dzieła jest spokojny, a zarazem pełen napięcia, ponieważ boginki czekaja na ostateczna decyzje Parysa.
Moim zdaniem dzieło sztuki doskonale ukazuje treść mitu

Podoba się? Tak Nie
Polecane teksty:

Czas czytania: 2 minuty