profil

Na czym polega renesansowy patriotyzm według Jana Kochanowskiego?

poleca 85% 291 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Jan Kochanowski często poruszał w swojej twórczości temat patriotyzmu. Uważał, że swojej ojczyźnie można służyć nie tylko walką, ale również rozumem, talentem, po prostu tym, co się ma najlepszego. w swoich utworach pokazał jakie cechy powinien mieć patriota i jak ma postępować w trosce o swój kraj.
"Pieśń o spustoszeniu Podola" opisuje tragiczne skutki napaści Tatarów na tamtejsze ziemie. Poeta krytykując i wytykając błędy Polakom (szczególnie szlachcie) jednocześnie przedstawia jak powinien zachować się w takiej sytuacji porządny obywatel. Jego zadaniem jest działać z rozwagą, nie żałować pieniędzy na wojsko, być zawsze czujnym, a przede wszystkim myśleć przed czasem, próbować zapobiec sporom, a jeśli poniesie klęskę, to pomścić krzywdy.
Kochanowski pisał, że każdy powinien robić to, w czym jest dobry, by służyć swoim talentem społeczeństwu. W "Pieśni o dobrej sławie" mówi, by człowiek mądry czynił porządek, zapobiegał sporom i przestrzegał praw ojczystych. Mężnym i dzielnym każe ruszać do walki z poganami. Uważa, żę warto walczyć o wolność, choćby ostatnimi siłami, by przysłużyć się ojczyźnie. Wyraźnie wyraża to w zdaniu: "służmy poczciwej sławie, a jako kto może, niech ku pożytku dobra wspólnego pomoże".
Według niego wszyscy, którzy służą ojczyźnie mają zapewnione miejsce w raju, nie mogą wątpić w to, że zostaną nagrodzeni za swoją cnotę, zaś inni będą im tego zazdrościć. Właśnie w "Pieśni o cnocie" poeta pisze: " A jeśli komu droga otwarta do nieba, tym, co służą ojczyźnie".
Troska poety o losy kraju spowodowała, że pokazał on nam na czym powinien polegać prawdziwy patriotyzm. W swoich pieśniach przede wszystkim chciał nawołać do walki, do tego by być lepszym, walczyć o przyszłość Polski. Pokazał nam w nich wartości ponadczasowe.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Teksty kultury