profil

Wacław Potocki - "Kto mocniejszy ten lepszy" interpretacja

poleca 90% 132 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

„Kto mocniejszy ten lepszy” to kolejny wiersz Wacława Potockiego krytykujący postawę ludzi i zasadę zawartą w tytule. Potocki z wyznania był arianinem i głęboko oddany był swojemu wyznaniu do czasu 1658 roku, kiedy to wprowadzono akt o banicji arian i jedynym wyjściem chroniącym od utraty majątku oraz wygnania było przejście na katolicyzm, co bardzo nie podobało się Potockiemu.
Wiersz „kto mocniejszy ten lepszy” jest przykładem sprzeciwu wobec złego traktowania arian. Autor nie może zrozumieć czemu rację mają silniejsi i liczniejsi. Nie może też znaleźć odpowiedzi na pytanie czemu spory polityczne dotykają wyznawców arianizmu. Dlatego też wiersz ten stanowi krytykę i próbę przeciwstawienia się nietolerancji religijnej.
Podmiot liryczny analizuje przyczyny i powody panującej nietolerancji. Mówi, ze wiara to dar Boży i to nie wina człowieka, że takiego nie otrzymał. Powołując się na to stwierdza, iż zabieranie dóbr materialnych i skazywanie na wygnanie jest bezpodstawne. Ponadto osoba mówiąca w wierszu ukazuje tolerancje arian wobec innych wyznań, szczególnie katolicyzmu, nadmienia też że liczba arian wzrosła na tyle, iż szlachta postanowiła postawić się przeciwko nim pokazując tym kolejny dowód nietolerancji i przewagi siły. Podmiot liryczny zastanawia się czemu takiej kary za innowierstwo nie dostali kalwini mogący żyć bezpiecznie i w spokoju nie wierząc w nauki kościoła katolickiego. Mówi też, że duże ilości arian przeniosą się na ziemie Anglii, gdzie będą czuć się bezpiecznie.


///praca krótka, bo taka miała być. Może się komuś przyda.
Pozdrawiam.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty

Czas czytania: 1 minuta

Epoka
Teksty kultury