profil

Indie

poleca 84% 790 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

1. Położenie :
Indie znajdują się w południowej części kontynentu azjatyckiego między Morzem Arabskim a Oceanem Indyjskim. Zajmują półwysep Indyjski. Obszar Indii to 3 287 263 km2.
Ludność: 1,15 mld (2008) – Indie są drugim państwem na świecie pod względem liczby ludności.
Gęstość zaludnienie: 323 osób/km2.
Przyrost naturalny: 1,58%.
Największe miasta: Delhi, Bombaj, Kalkuta, Bangalore, Madras, Agra.
Krainy geograficzne: Himalaje, Nizina Hindustańska oraz wyżyna Dekan.
Rzeki: Ganges, Krishna, Jamuna, Son, Damodar.

2.Religia:
Religią panującą w Indiach jest hinduizm. Istnieje bardzo wiele odłamów hinduistycznych. Ich wyznawców łączy przede wszystkim:
• Szacunek dla świętych ksiąg – Wed
• Wiara w reinkarnację
• Wiara w prawo akcji i reakcji (karma)
• Dążenie do wyzwolenia, różnie rozumianego przez poszczególne odłamy.
"Święta Krowa" – czczona w Indiach, porusza się bezkarnie po drogach Indii. Krowa w tej religii jest symbolem Bogini Ziemi, matki, która karmi do syta, przygarnia i ochrania swoje dzieci.
Święte miasta: Delhi, Jaipur, Agra, Orcha, Khajuraho, Varanasi.
Kasty: zamknięte grupy społeczne, oparte na dziedzicznej przynależności członków. Zajmuje określona pozycję w hierarchicznym układzie społecznym, ma ustalone przywileje, usankcjonowana jest prawnie i religijnie. W Indiach - kasty hinduskie.
Eksplozja demograficzna: (nagły przyrost ludności)
Eksplozja demograficzna rozpoczęła się w latach 70, wtedy przybyło prawie 140 mln ludzi, a dziesięć lat później ogólna liczba ludności wzrosła aż o 160 mln.
Slums to dzielnica miasta zamieszkana przez biedotę. Obecnie większość budynków w slumsach to prowizoryczne konstrukcje zbudowane z tego, co mieszkańcy zdołali znaleźć (np. desek, skrzynek, blachy falistej). Slumsy zazwyczaj są pozbawione utwardzonych dróg, elektryczności, kanalizacji oraz bieżącej wody.

3. Klimat: zwrotnikowy o charakterze monsunowym. Monsun zimowy, wiejący z lądu, przynosi pogodę chłodną i bezdeszczową. Monsun letni, morski, przynosi duże opady i podnosi temperaturę powietrza. Średnia temperatura w styczniu wynosi 14°C, w lipcu 31°C. Roczna suma opadów 640 mm.
Uprawa: ryż, pszenica, proso, kukurydza, jęczmień, herbata, kawa, orzechy kokosowe, orzeszki ziemne, przyprawy, tytoń, bawełna, juta i rośliny oleiste.
Hodowla: bydło, trzoda, owce, kozy.
Przemysł: włókiennictwo, hutnictwo żelaza, produkcja maszyn, środków transportu i przemysł chemiczny (głównie produkcja nawozów sztucznych). Na terenie kraju prowadzi się eksploatację węgla kamiennego, rud żelaza, tytanu, magnezytu i manganu.
Ciekawostki:
• Tadż Mahal - mauzoleum w Agrze. Wzniesione przez Szahdżahana na pamiątkę przedwcześnie zmarłej, ukochanej żony Mumtaz Mahal. Obiekt bywa nazywany świątynią miłości,
• Zasada prawej ręki. W Indiach lewa ręka uważana jest za brudna i zarezerwowana jest wyłącznie dla czynności drugiej kategorii (wkładanie butów czy mycie nóg). Lewą ręką nie można się witać, jeść, podawać jedzenia. Do wszystkich tych czynności, a także do podawania lub odbierania czegokolwiek zarezerwowana jest prawa ręka,
• Przed wejściem do meczetu, świątyni ale też prywatnego domu trzeba pamiętać o zdjęciu obuwia,
• Bollywood – indyjski przemysł filmowy (około 1000 filmów rocznie),
• Diwali – największe i najważniejsze święta w Indiach. Diwali jest festiwalem świateł symbolizujących zwycięstwo prawości i wychodzenie z duchowej ciemności.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty