profil

Wykorzystując informacje z tekstów oraz wiedzę pozaźródłową rozważ czy położenie geopolityczne Rzeczypospolitej Polskiej ma wpływ na jej priorytety polityki zagranicznej w początkach XXI wieku. Odpowiedź uzasadnij uwzględniając cztery czynn

poleca 85% 1964 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Rosja

W historii ostatnich wieków położenie geograficzne Polski między Europą Zachodnią a Rosją miało znaczenie dla stosunków politycznych z jej sąsiadami.
Kiedy Polska rozwijała się gospodarczo utrzymywany był intensywny handel z sąsiadującymi krajami, było to wynikiem zrównoważonej polityki wobec sąsiadów.
Po drugiej wojnie światowej Polacy zapamiętali krzywdy jakie doznał naród od okupantów niemieckich i odnosili się z nieufnością wobec nowej, wzrastającej pozycji Niemiec w Europie.
Oficjalnie deklarowano przyjaźń z Niemiecką Republiką Demokratyczną, a rządom Niemieckiej Republiki Federalnej wypominano historię.
Związanie się przyjaźnią ze związkiem radzieckim było przymusem wynikającym z podziału strefy wpływów pomiędzy zwycięzcami II Wojny Światowej.
Przełom nastąpił kiedy upadek gospodarki socjalistycznej wyzwolił w społeczeństwie polskim ruchy kwestionujące taki model gospodarki.
Przekształcenia gospodarki w tym trudnym okresie i żądania polityczne spowodowały oddzielenie się naszego kraju od wpływów Rosji, w której komunizm też upadł w okresie ,,pierestrojki”.
Te zmiany w krajach z którymi Polska graniczy pozwoliły na wiązanie kontaktów gospodarczych oraz politycznych z Europą Zachodnią i Stanami Zjednoczonymi.
To rządy polskie były pierwsze w inicjatywie przyłączenie Polski do sojuszu NATO i przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.
Mając takie oparcie w polityce europejskiej kolejne rządy Rzeczpospolitej mogły wzmacniać naszą rolę geopolityczną.
Znacząco poprawiły się nasze relacje ze zjednoczonymi Niemcami i nadal powinny one uwzględniać głównie rozwój stosunków gospodarczych.
Niechęć do Rosji po niemal półwieczu dominacji nad blokiem wschodnich satelitów powoduje utrudnienia w rozwoju kontaktów handlowych i przyjęcia przyjaznej polityki między oboma krajami.
Także nawiązywanie kontaktów politycznych z Ukrainą i Gruzją jest traktowane przez stronę rosyjską jako mieszanie się w jej interesy.
Obecnie daje się zauważyć, że Stany Zjednoczone i Europa dążą intensywnie do wzmocnienia kontaktów gospodarczych z Rosją (np. korzystanie z zasobów energetycznych) i łagodzą swoje zastrzeżenia do systemu politycznego tego mocarstwa.
W takiej sytuacji geopolitycznej rządy polskie powinny prowadzić wobec Rosji politykę podobną do Unijnej.
Wyjaśnianie zbrodni katyńskiej i tragedia smoleńska dla obu stron może stać się początkiem lepszych kontaktów gospodarczych i politycznych.
Wtedy rola Polski jako łącznika pomiędzy Europą a Rosją i krajami za naszą wschodnią granicą wzrośnie.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty