profil

„W spotkaniu z drugim nasze poszukiwania, albo się rozminą, albo się odnajdą. Jeśli odnajdziemy się wzajemnie, on stanie się pełnym człowiekiem dzięki mnie i ja stanę się pełnym człowiekiem dzięki niemu” Spotkanie z drugim człowiekiem

poleca 85% 133 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Człowieka może odmienić jakieś istotne wielkie wydarzenie z jego życia. Wypadek, utrata kogoś z rodziny, może mieć zadziwiająco duże znaczenie w procesie czyjegoś rozwoju osobowościowego, psychicznego. Jednak bywa i tak, iż do metamorfozy człowieka, nie jest konieczny żaden wstrząs, lecz stopniowe oddziaływanie. Prowadzenie z kimś rozmów, częste przebywanie z jakąś osobą, może niejednokrotnie silniej wywierać wpływ na zmianę człowieka, niż nawet największa tragedia życiowa

Przykład człowieka, który zmienia się pod wpływem drugiej osoby jest James Matthew Barrie- bohater filmu „Marzyciel” reżyserii Marca Forstera. Jest on pisarzem, który po porażce jednej ze swoich sztuk przeżywa kryzys twórczy. Trudno jest mu znaleźć natchnienie do pracy nad nowym dziełem. Pewnego dnia, podczas spaceru, przypadkowo spotyka rodzinę Llewelyn Davies-czterech chłopców i ich owdowiałą matkę Sylvie. Kobieta intryguje Barriego tym, że w tak trudnej sytuacji życiowej, w jakiej się znajduje nie traci siły ducha. Mężczyzna zafascynowany kobieta jak i również jej dziećmi odwiedza ich dom. Bawi się z chłopcami, rozmawia z nimi i ich matką. Spotkania wywierają ogromny wpływ na pisarza. Wyobraźnia Barriego dzięki rodzinie i uczuciu, jakim ich darzy jeszcze bardziej się rozwija. Stają się oni inspiracja do napisania sztuki „Piotruś Pan”. James Matthew Barrie z dość nudnego i nieciekawego pisarza sztuk zmienia się w twórcę z ogromną wyobraźnią i masą pomysłów. Wszystko to zawdzięcza czterem wspaniałym chłopcom. Jednak życie mężczyzny nie zmienia się jedynie w sferze zawodowej, ale także w sferze prywatnej. Rozwód z żoną, opieka nad osieroconymi przez Sylvie dziećmi diametralnie wpływają na metamorfozę Jamesa.

Bohater drugiego utworu, w którym występuje motyw przemiany to Oskar – tytułowa postać książki E. E. Schmitta „Oskar i Pani Róża”. Jest to dziesięcioletni chłopiec, chorujący na białaczkę. Spotykamy go w chwili, kiedy wiadomo już, że umiera, jednak nikt nie ma na tyle odwagi by mu to wprost powiedzieć – rodzice go unikają, a lekarz milczy. Jednak chłopiec nie załamuje się-mimo, że wie już o swojej śmierci nadal jest radosny i zadowolony. Wszystko to dzięki pani Róży- tajemniczej kobiecie, która często odwiedza Oskara. To właśnie ta kobieta-nie rodzice czy inna rodzina- jednocześnie obca, ale bliska jego sercu pomaga mu uporać się z codziennością. Oskar przełamuje strach i nie poddaje się coraz bardziej postępującej chorobie. Pisze listy do Pana Boga, w których dzieli się z Nim swoimi myślami. Chłopiec nie wierzy w Niego jednak jego wiara pogłębia się wraz z każdym następnym listem. Pewnego dnia ciocia Róża wymyśla grę- jest to gra życia. Kobieta chce, aby Oskar uwierzył, ze jeden dzień w jego życiu równy jest 10 latom. W taki sposób Róża chce pokazać chłopcu każdy z etapów życia- młodość, pierwszą miłość, małżeństwo i na końcu starość. Spotkanie z panią Różą całkowicie zmienia życie chłopca. Jest zamknięty w sobie, nieszczęśliwy i osamotniony, ponieważ nikt nie potrafi zrozumieć tego, że jego czas już nadszedł. Jedynie Róża ufa mu i potrafi wysłuchać jego przemyśleń na temat życia, wiary. Oskara bardzo to cieszy. Dzięki kobiecie przemienia się duchowo i przeżywa cudowne 110 lat życia.

Kolejnym przykładem człowieka, który ulega metamorfozie jest Nelson Moss- bohater filmu „Słodki listopad”. Jest on pracoholikiem i liczą się dal niego tylko obowiązki. Już nie pamięta, co to CIA ile odpoczynek czy dobra zabawa. Pewnego dnia spotyka na swej drodze Sarę. Kobieta ta jest inna niż wszystkie, które do tej pory poznał. Sara jest szczęśliwa i pełna energii, i czerpie z życia wszystko to, co można. Zajmuje się ona pomaganiem mężczyznom, którzy nie mogą poradzić sobie z problemami emocjonalnymi. Takim właśnie człowiekiem jest Nelson. Kobieta wybiera go i proponuje, aby cały listopad spędził z nią w jej mieszkaniu. Nelson ukazany na początku, jako nadgorliwy pracoholik, z biegiem czasu staje się innym człowiekiem. Sara uczy go kochać, pomagać innym- uczy go na nowo jak żyć. Mężczyzna i kobieta przeżywają wiele wspólnych przygód. Dzięki temu Moss poznaje wszystkie uroki życia. Mimo „zakazu” zakochania się w Sarze łamie go. Teraz jest nowym, lepszym człowiekiem, który potrafi dostrzec nie tylko piękno zewnętrze, ale także i wewnętrzne. Nie umie zostawić kobiety, ponieważ za bardzo ją kocha. Sara nie jest z tego zadowolona. Pomimo, że również darzy Nelsona miłością musi go odrzucić. Jest ona chora na raka i musi to zrobić dla swojego i jego dobra. Nelson Moss odchodzi od kobiety, lecz teraz jest już zupełnie inny. Postanawia nigdy nie zapomnieć o tej kobiecie i o tym, co dla niego uczyniła.

Ludzie, których spotykamy na naszej drodze mogą nas wiele nauczyć. Jedni uczą nas czegoś pozytywnego, a inni czegoś złego. Niemniej jednak nauki te wpisują się w karty naszego życia i dają do myślenia, wypełniając kolejne nasze dni. Warte uwagi są słowa Guy de Maupassant: „Spotkania z ludźmi czynią życie warte przeżycia”.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 4 minuty