profil

Prąd przemienny

Ostatnia aktualizacja: 2021-02-01
poleca 85% 2307 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze
Prąd przemienny

1. Zjawiskiem indukcji elektromagnetycznej nazywamy zjawisko polegające na wzbudzaniu prądu elektrycznego w obwodzie w wyniku zmian pola magnetycznego przenikającego przez powierzchnię objętą przewodnikiem. Powstający w ten sposób prąd nazywamy prądem indukcyjnym.

2. Kierunek prądu indukcyjnego określamy z reguły Lenza. Informuje nas ona o tym, że pole magnetyczne przeciwdziała przyczynie, która wywołała prąd indukcyjny.

3. Zjawisko indukcji elektromagnetycznej znalazło zastosowanie w prądnicach służących do produkcji prądu elektrycznego na skalę przemysłową. Wykorzystujemy je również w transformatorach, urządzeniach służących do podwyższania lub obniżania napięcia i przesyłania go na dużych odległościach.

4. PRĄDEM PRZEMIENNYM nazywamy prąd, w którym zmienia się okresowo wartość napięcia i natężenia oraz kierunek przepływu. Na wykresie zmiany napięcia i natężenia w zależności od czasu przedstawiamy za pomocą sinusoidy.

5. Wielkości charakteryzujące przepływ prądu elektrycznego:
a) okres - czas jednego pełnego drgania elektronów T[s];
b) częstotliwość - liczba drgań elektronów przypadająca na jednostkę czasu (Hz) f=n/t [1/s=Hz] częstotliwość jest odwrotnością okresu f=1/T lub T=1/f;
c) amplituda - maksymalna wartość napięcia lub natężenia;
d) napięcie skuteczne - napięcie takiego prądu stałego, który płynąc w sieci elektrycznej zamiast prądu przemiennego wykonałby taką samą pracę, wszystkie mierniki wskazują wartość skuteczną napięcia i natężenia.

6. Transformator zbudowany jest ze stalowego rdzenia zamkniętego, na którym znajduje się uzwojenie pierwotne i wtórne. Do uzwojenia pierwotnego dopływa prąd przemienny i wzbudza w nim zmienne pole magnetyczne. Pole to przenika poprzez rdzeń do uzwojenia wtórnego, którym wywołuje prąd indukcyjny. Transformator na prąd stały nie działa.

7. Przekładnia transformatora- pozwala określić ile razy dany transformator podwyższa lub obniża napięcie. N2/N1=U2/U1; N2/N1- przekładnia transformatora N2/N1>1 transformator podwyższa napięcie

8. Przy założeniu, że straty energii w transformatorze są znikome przyjmujemy, że moc w uzwojeniu pierwotnym jest równa mocy w uzwojeniu wtórnym. P1=P2; U1J1=U2J2 równość mocy w uzwojeniach; U1J1/J2=U2; J1/J2=U2/J1

Jeżeli transformator podwyższa napięcie to w tym samym czasie obniża natężenie tyle samo razy.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
(0) Brak komentarzy

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 2 minuty