profil

Charakterystyka Adama Cisowskiego

drukuj
poleca 85% 274 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Głównym bohaterem Powieści K. Makuszyńskiego pt. "Szatan z siódmej klasy" był Adam Cisowski - tytułowy "szatan". Adaś miał 17 lat i uczęszczał do 7 klasy warszawskiego gimnazjum. Miał 4 rodzeństwa, jego ojciec był lekarzem, a matka zajmowała się domem i dziećmi.

Bohater był wysokim chłopcem o krępej posturze, brązowych oczach i często rozczochranej fryzurze. Był silny i wysportowany. Adam Cisowski to bohater, którego cechuje wiele zalet. Najbardziej imponuje mi jego zaskakująca inteligencja. Świadczy o tym odkrycie tajnej metody odpytywania uczniów na lekcji historii przez profesora Gąsowskiego. Innym przykładem jest sposób odnalezienia sprawcy, który pokusił się zjeść jego lody. O inteligencji bohatera przekonujemy się również w momencie rozwiązania zagadki listów Gąsowskich.

Inna cechą, która zrobiła na mnie ogromne wrażenie jest niesamowita odwaga, którą dostrzegamy w tajemniczych przygodach bohatera. Jednym z przykładów jest nocna gonitwa za podejrzanym mężczyzną, który z ukrycia obserwował spacerującego Adama z Wandą. Śledzenie "fałszywego malarza" nie budziło w chłopcu żadnych obaw.

Wykazał się też odwagą, przyznając się i biorąc całą winę na siebie wobec profesora, Adam to sprytny chłopiec, świadczy o tym chociażby przetłumaczenie starego, francuskiego listu, który okazał się drogocenną wskazówką do odnalezienia skarbu. Znalezienie starych dokumentów i pamiętnika ks. Koszyczka okazało się bardzo sprytne i przydatne, ponieważ znajdowały się tam ważne informacje.

Moim zdaniem główny bohater książki to najbardziej sympatyczna postać literacka XXI w. urzekła mnie jego prawdomówność, odpowiedzialność inteligencja. Spodobało mi się jego poczucie humoru i życzliwość wobec innych. Adam Cisowski według mnie to wspaniała postać, przypominająca ideał. Nie miał wad ale za to posiadał wiele zalet.


Polecasz? Tak Nie
(0) Brak komentarzy