profil

Charakterystyka Adama Cisowskiego

poleca 81% 899 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Głównym bohaterem powieści pt. "Szatan z siódmej klasy" jest Adam Cisowski. Siedemnastolatek mieszka w Warszawie. Ma ojca lekarza i jest najstarszy z pięciorga rodzeństwa.

Adam jest chłopakiem "nieforemnym", nieco pękatym, ale bardzo sprężystym i silnym. Spojrzenie ma śmiałe i dziwnie przenikliwe. Profesor Gąsowski nazywa go "szatanem".

"Diabelskie" cechy Adama ujawniły się wielu sytuacjach. Pierwszą oznaką niewiarygodnej przebiegłości Cisowskiego było wykrycie systemu odpytywania profesora. Wyjaśnił on także sprawę skradzionego pióra, znalazł błąd w księgach rachunkowych, rozwiązał sprawę niewysłanych listów profesora. Przezwisko "szatan" nie odnosi się bezpośrednio do bohatera. Ma ono pokazać niezwykły spryt i inteligencję chłopca.

Adam do doskonały detektyw. Swoją zaradność objawił, gdy sam zorganizował niebezpieczną wyprawę. Do Francuza, z którym przebywał w piwnicy, wyciągnął pomocną dłoń, oddając swoją derkę. Naprowadzenie rzezimieszków na fałszywy trop jest dowodem na przebiegłość bohatera. Przeglądanie wszystkich dokumentów na strychu pokazało skrupulatność Adama. Jest odważny, konsekwentny, wytrwały. Okazał się dobrym przyjacielem, służącym pomocą, który nie zraża się trudnościami.

Umie też okazywać swoje uczucia. Przykładem tego jest jego miłość do Wandy. Adam to wrażliwy, sympatyczny i precyzyjnie myślący chłopiec. Cechuje go opanowanie, wytrwałość oraz cierpliwość. Ma ogromną wiedzę z różnych dziedzin i dużą kulturę literacką.

Adam Cisowski jest bohaterem pozytywnym, obdarzonym cechami bardzo pożytecznymi w życiu, nieco wyidealizowany. Bez wątpienia wzór do naśladowania. Imponuje sprytem i niezwykłą inteligencją, jednak ma też chwile słabości.


P.S. Myślę, że Wam się spodoba. Pisałam samodzielnie, dostałam 5.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta