profil

Zagrożenia

poleca 85% 534 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Największym zagrożeniem dla przyrody jest przemysł . Jego niszczące działanie doprowadziło do silnego skażenia środowiska naturalnego wielu obszarów Polski ( najbardziej zanieczyszczone są okolice Śląska, Krakowa, Katowic, Głogowa, Rzeszowa.)
Najwięksi truciciele Polski:
 Huta im. T. Sendzimira w Krakowie
 Elektrownia „Bełchatów”
 Elektrownia „turów”
 Huta „Katowice”
 Huta miedzi „Głogów”
 Mazowieckie zakłady rafineryjne i petrochemiczne w Płocku
 Zakłady chemiczne w Oświęcimiu
 Cementownia „Chełm”
Drugim (po przemyśle) producentem zanieczyszczeń są miasta. Ponad 30% polskich miast nie ma oczyszczali ścieków, i oznacza to, że ogromne ilości ścieków miejskich ( komunalnych) odprowadza się bez oczyszczania bezpośrednio do rzek i jezior.
Innym problemem są śmieci, których szkodliwe substancje przedostają się do gleby.
Rodzaje zanieczyszczeń wytwarzanych przez miasta:
 Stałe odpady przemysłowe
 Ścieki przemysłowe, komunalne
 Gazy i pyły
 W 19997r. Przemysł wytworzył około 120 mln. T uciążliwych dla środowiska odpadów stałych tego 54.2% zostało wykorzystanych gospodarczo, zaledwie 0,8% unieszkodliwionych, a pozostałe 45% składowano , co przedstawia poniższy wykres( zagospodarowanie odpadów stałych, uciążliwych dla środowiska)



Najwięcej stałych odpadów przemysłowych nagromadzono na wyżynie Śląskiej (górnictwo węgla kamiennego, hutnictwo, elektrownie cieplne) i północnej części województwa dolnośląskiego (górnictwo rudy miedzi,huty miedzi).Najmniej odpadów znajduje się na najsłabiej uprzemysłowionych obszarach Polski wschodniej oraz północnej.
W 1998 r. Około 5% ścieków przemysłowych i komunalnych odprowadzano do wód bez oczyszczania. Zatruły one większości rzek w Polsce.
Rzeki najsilniej zanieczyszczone to:
Warta; Bzura; Wieprz; Buk; Odra; Bóbr; Bystrzyca; Noteć; Wisła; Łyna.
Warto pamiętać, ze 1m3 ścieków zanieczyszcza trwale 60 m3 wód w jeziorach i rzekach.
 Kolejnym zagrożeniem dla środowiska i człowieka są pyły i gazy emitowane przez zakłady przemysłowe, samochody i gospodarstwa domowe.Szczególnie szkodliwy jest, wydostający się do atmosfery, dwutlenek siarki (SO2 ) który powstaje podczas spalania zasiarczanego węgla brunatnego i kamiennego.Powoduje on u ludzi chorobę górnych dróg oddechowych.Łącząc się z wodą opadową, tworzy kwas siarkowy (IV) opadający na powierzchnię ziemi jako tzw. Kwaśny deszcz. (wzór chemiczny powstawania tzw. Kwaśnego deszczu )

SO2+H2OH2SO4

Najwieksze ilości dwutlenku siarki emitowane sąna tych obszarach gdzie znajduja się duze elektrownie cieplne, spalajace zasiarczany węgiel.W ostatnich latach emisja dwutlenku siarki i innych szkodliwych gazów i pylów znacznie zmalała.Tylko w części jest to efektem wprowadzania w przemyśle “czystych”technologii produkcyjnych oraz instalowania urządzeń oczyszczających.
Zły stan środowiska naturalnego Polski jest nie tylko “nasza” zasługą.Przeważajace w Polsce wiatry zachodnie przenosza nad obszar naszego kraju znaczne ilości pyłów i gazów z Europy zachodniej.Ocenia się że z tamtad pochodzi 50% dwotlenku siarki.

Co można zrobić, by zapobiec katastrofie ekologicznej?

Działania muszą mieć charakter wielokierunkowy.Należy:
 Zlikwidować najbardziej przestarzałe huty, które wydzielają ogromne ilości zanieczyszczeń
 Wdrażać technologie pozwalające na zmniejszenie surowców i energii.
 Technologie „brudne” zastąpić technologiami „czystymi” ekologicznie
 Wykorzystywać wtórnie jak najwięcej odpadów
 Budować oczyszczalnie ścieków
W ciągu ostatnich lat zbudowano wiele oczyszczalni ścieków przemysłowych i komunalnych. Wiele fabryk wyposażono w filtry wychwytujące pyły i gazy. Na fabryki trucicieli nakłada się ogromne kary. Jesteśmy jednak dopiero na początku drogi ku budowie polskiej przyrody.Na widoczne efekty będziemy musieli poczekać(bardzo długo)-realizacja działań mających chronić środowisko naturalne wymaga czasu i co najważniejsze ogromnych pieniędzy.(których polska nie posiada)
Jedną z metod ochrony przyrody jest wydzielanie terenów objętych ochroną-parków narodowych, rezerwatów parków krajobrazowych, obszarów krajobrazów chronionych.Na terenie Polski obecnie mamy 22 parki narodowe są to:
Słowiński, Woliński; Biebrzański; Drawieński; Wielkopolski; Kampinoski; Białowieski; Suwalski; Narwiański; Poleski; Świętokrzycki; Roztoczański; Ojcowski; Gorczański; Babiogórski; Tatrzański; Pieniński; Bieszczański; Magurski Karkonowaski; Gór stołowych .
Rozmieszczenie w Polsce parków jest nierównomierne. Wynika to nie tylko z przyczyn naturalnych , lecz także z możliwości finansowych lokalnych społeczności i prężności organizacji ekologicznych.Najwieksza liczba parków narodowych znajduje się na obszarach górskich aż 8.Na obszarach wyżynnych są tylko trzy parki narodowe.Na nizinach położone są pozostałe z czego dwa położone są nad morzem.
Ponadto w Polsce istnieje 1251 rezerwatów przyrody, 120 parków karjobrazowych i 429 obszrów krajobrazu chronionego.













Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 4 minuty