profil

Niemowlę, dzieciństwo i starość

poleca 85% 144 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Niemowlę
http://e51015.pl/tpl/wrzesien_2009/niemowle.jpg

O niemowlęciu mówimy od urodzenia do pierwszych 12 miesięcy życia. Uważa się, że okres niemowlęctwa ma decydujący wpływ na dalszy rozwój psychiczny w wieku dojrzałym. Okres ten został wyodrębniony ze względu na intensywność zmian zachodzących w organizmie małego człowieka. Termin ten trafi ważność, gdy niemowlę potrafi samo utrzymać pionową postawę. Okres ten trwa około 12 miesięcy. W okresie tym następuje intensywny rozwój fizyczny, umysłowy oraz psychiczny. Do 6. miesiąca życia powinno być karmione mlekiem matki. Po około 6. miesiącu powinny być wprowadzone pokarmy obce, z początku papki a później, stopniowo pokarmy stałe. Około 3. miesiąca zaczyna wydawać nieartykułowane dźwięki, czyli głużenie. A około 6. miesiąca formułuje je już bardziej świadomie, czyli gaworzenie. Około 7. miesiąca pojawiają się pierwsze zęby mleczne a w drugim miesiącu dziecko potrafi podnosić głowę do góry. W pierwszym okresie niemowlę przesypia większość dnia, z przerwami na karmienie, stopniowo zmniejszając sen do 12 godzin w nocy i paru w dzień.


Dzieciństwo
http://www.story.pl/fotka/40/40016_l/Dzieci%C5%84stwo.jpg

Trudno jest określić granice dzieciństwa, z powodu braku gwałtownych zmian, które mogłyby ją wyznaczyć. Według S. Baleya dzieciństwo to okres od drugiego roku życia do około 13 lat. Polepsza się wtedy pamięć dziecka, zaczyna on odczuwać chęć kontaktu z rówieśnikami, nabywa różne umiejętności. Zadaje mnóstwo pytań. Właśnie w tym okresie kształtuje on swoją osobowość i charakter. Dzieciństwo można podzielić na trzy fazy. Pierwszą z nich jest dzieciństwo pierwsze, od 1 do 3 lat. Drugie, przedszkolne, od 3 do 7 lat. Trzecie, szkolne, od 7 do 13 lat. Dzieciństwo kojarzy nam się z radością, szczęściem, beztroską zabawą. W tym okresie mogą się wydarzyć zdarzenia, które wpłyną potem na całe nasze przyszłe życie.

Starość
http://homoludenss.files.wordpress.com/2009/11/jesien7.jpg
(jak chcesz znajdz cos weselszego... )

To ostatni okres w życiu człowieka. Granica starości z wiekiem średnim jest bardzo cienka. W starożytności człowiek w wielu 40 lat był uważany za starego. Na przełomie wieków granica tego wieku zmieniła się dzięki rozwojowi medycyny, upowszechnieniu takich wynalazków jak kanalizacja. Dbałość o higienę osobistą, oraz wynalezienie szczepionek, które zapobiegały chorobom. A co za tym idzie zwiększyła się średnia długość życia człowieka do 70 lat. W wielu kulturach ludzi starszych obdarza się wielkim szacunkiem, jako ludzi doświadczonych i mądrych. Pojęcie starości w znaczeniu medycznym to ogół zmian zachodzących w ciele człowieka w wieku podeszłym, czyli po 65 roku życia. Kobiety w okres starości wchodzą już po pięćdziesiątym rokiem życia, zaś mężczyźni po sześćdziesiątym. W okresie starości ustaje intensywne odbudowywanie komórek, organizm staje się podatny na choroby, układ nerwowy przestaje być aktywny. Tkanki ulegają atrofii, czyli stają się mniej elastyczne i odwodnione. W naszej kulturze przyjęło się uważać osoby starsze za aseksualne oraz że podejmowanie życia seksualnego w tym wieku jest niemoralne. Z badań Starr i Weiner wynika, że 97% 60- i 70 -latków oraz 93% 80 -latków nie tylko myśli o seksie ale i za nim tęskni, z badań Cichockiej wynika, że najwyższą satysfakcję z życia seksualnego deklarują osoby często odbywające stosunki seksualne oraz osoby starsze. Kobiety wcześniej rezygnują z aktywności seksualnej niż mężczyźni. W sztuce miłosnej osób starszych zmienia się hierarchia bodźców, które mają główne znaczenie. Rośnie rola dotyku na rzecz bodźców wzrokowych. Osoby starsze mogą mieć też tendencję do idealizowania związków z przeszłości, czy fantazjowania co może źle wpływać na relację, w której się obecnie znajdują. Na aktywność seksualną seniorów wpływają trzy czynniki. Pierwszy z nich to częstotliwość współżycia na wcześniejszych etapach życia. Drugi to, stan zdrowia psychicznego i fizycznego i czynniki psychologiczne. Obecnie człowiek żyjący w dobrze rozwiniętym społeczeństwie ma szanse dożyć do 70-90 lat. Niektórzy dożywają nawet 120 lat. Statystycznie dłużej żyją kobiety. Przeciętna długość życia wydłużyła się o około 50 lat, co daje nam 75 lat u mężczyzn i ok. 80 lat u kobiet.

Załączniki:
Podoba się? Tak Nie
Polecane teksty:

Czas czytania: 3 minuty

Ciekawostki ze świata