profil

Części mowy - pojęcia, krótko

Ostatnia aktualizacja: 2020-07-10
poleca 83% 3351 głosów

Rzeczownik Przymiotnik Czasownik

Czasownik – odmienna część mowy. Nazywa czynności lub stany. Odmienia się przez osoby, liczby, czasy, tryby i rodzaje. W zdaniu pełni funkcję orzeczenia.

Rzeczownik – odmienna część mowy. Odmienia się przez przypadki i liczby. Może pełnić funkcję podmiotu, dopełnienia, przydawki i okolicznika. Przyimek z rzeczownikiem tworzy wyrażenie przyimkowe. Są własne, pospolite, żywotne, nieżywotne, osobowe i nieosobowe.

Przymiotnik – odmienna część mowy. Odmienia się przez przypadki, liczby i rodzaje. Przymiotnik w zdaniu pełni czasami funkcje przydawki. Podlegają stopniowaniu.

Przysłówek – nieodmienna część mowy. Określa okoliczności, na przykład czas, miejsce. W zdaniu jest najczęściej określeniem czasownika i pełni funkcję okolicznika. Większość ich pochodzi od przymiotników.

Liczebnik – odmienna część mowy. Pełnią czasami funkcję przydawki. Są główne (ile?), porządkowe (który z kolei?), ułamkowe, zbiorowe (tylko w liczbie mnogiej np. czworo), nieokreślone (np. wiele), wielowyrazowe (sto dwa).

Zaimki:
- rzeczowe (ja, ty, on) – odmienia się przez przypadki jedynie nie on (przypadki, liczby, rodzaje)
- przymiotne (jaki, taki, który) – przypadki, liczby, rodzaje
- przysłowne (ty, jak, zawsze) – nie odmienia się
- liczebne (tyle, ile, kilka) – przypadki, rodzaje

Przyimek – nieodmienna część mowy. Określa miejsce, czas. Wraz z rzeczownikiem tworzy wyrażenie przyimkowe.

Spójnik – nieodmienna część mowy.

Podlegają stopniowaniu. Przeczenie "nie" z przymiotnikami i przysłówkami piszemy łącznie. Jeśli przysłówek nie pochodzi od przysłówka zapisujemy osobno. Z przysłówkami i przymiotnikami w stopniach wyższych piszemy oddzielnie. Z liczebnikami oddzielnie.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Komentarze (1) Brak komentarzy

Dzieki :D

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 1 minuta