profil

Wpływ pogody na nasze zdrowie i samopoczucie

poleca 87% 103 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Podaje się, że około 80% ludzi na świecie jest meteoropatami, czyli osobami podatnymi na wpływ pogody. Częściej dotyczy do kobiet (niż mężczyzn) i ludzi powyżej 40 roku życia. Oto czynniki mające wpływ na nasze zdrowie:

- 45% ekologia
- 20% pogoda
- 15% odziedziczone geny
- 10% profilaktyka zdrowotna
- 5% sytuacja materialna.

Najczęstsze objawy wynikające z niekorzystnych warunków atmosferycznych to senność i ból głowy. Jednym z czynników wywołujących złe samopoczucie są nagłe zmiany ciśnienia (>6hPa w ciągu doby). Duży wpływ ma również temperatura. Wysoka (>28°C) wywołuje obniżenie ciśnienia krwi i pocenie się, a niska (<-10°C) wzrostem ciśnienia oraz zwiększenie apetytu (potrzeba wytworzenia większej ilości ciepła). Największy wpływ na samopoczucie mają wiatry górskie. Gdy wieją, wielu ludzi skarży się na rozdrażnienie, bóle głowy a nawet stany depresyjne. Kiedy w górach wieje halny, policja odnotowuje większą liczbę wypadków i samobójstw. Do dobrego samopoczucia przyczynia się duża ilość słońca, podczas dni słonecznych organizm produkuje 50 razy więcej witaminy D3 niż podczas jesiennej szarugi. Jednak zbyt długie przebywanie w nasłonecznionych miejscach może wywołać udar. Nie bez wpływu jest również osławiona pełnia księżyca. Zgodnie z niektórymi badaniami statystycznymi, w czasie pełni Księżyca zdarza się więcej wypadków drogowych, ataków serca, częściej wzywane jest pogotowie, dochodzi do nasilenia zaburzeń psychicznych i nerwowych. Wzrost tętna i ciśnienia może wywoływać stres, który spowodowany jest lękiem przed jakimś zjawiskiem atmosferycznym sp. Burzą.

Jedyną sprawdzoną, skuteczną metodą na powtarzające się "pogodowe" dolegliwości jest aktywność fizyczna - oczywiście, uzależniona od wieku i formy pacjenta. Może to być regularne jeżdżenie na rowerze, bieganie, mogą być też i spacery (minimum 30 minut), jednak musimy pamiętać, aby się w ich trakcie porządnie zmęczyć.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta