profil

Porównanie organizmów - tabela

poleca 85% 1016 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze


nazwa

przedstawiciel

charakterystyka

gąbki

gąbka

Gąbki mają prostą budowę, żyją na dnie oceanów, mórz i jezior, tworzą kolonie. Mają kształt worka, rurki, lub kielicha z otworem u góry. Odżywiają się drobnym pokarmem. Oczyszczają wodę z niektórych nieczystości, ich obecność świadczy o wysokim stanie czystości wód.

parzydełkowce

polipy, koralowce, meduzy

Parzydełkowce występują głównie w słonych wodach. Żyją pojedynczo, lub tworzą kolonie. Ich ciało składa się z warstw komórek. Są to drapieżniki.

płazińce

tasiemce

Większość płazińców ma układ pokarmowy. Nie mają natomiast układu krwionośnego, ani oddechowego. W większości są to pasożyty, mogą zmieniać żywicieli. Mają wydłużony kształt, są obojnakami.

nicienie

glista ludzka, włosienie, owsiki

Nicienie nie maja układu krwionośnego, ani oddechowego. Ich kształt jest obły, nitkowaty. Układ pokarmowy obecny. Nicienie są rozdzielno płciowe, występują niemal we wszystkich miejscach.

pierścienice

wazonkowce, pijawki, myszy morskie, dżdżownice

Ciało pierścienic jest wydłużone, obłe lub spłaszczone. Składa się z segmentów, na pierwszym znajduję się otwór gębowy, a na ostatnim otwór odbytowy. Najbardziej popularnym przedstawicielem pierścienic jest dżdżownica.

mięczaki

małże, ślimaki, głowonogi

Ciało mięczaków jest miękkie, pokryte śluzem, składa się z głowy, nogi i worka trzewiowego, który okryty jest płaszczem, a jego wydzielina tworzy muszle. Mięczaki posiadają układ krwionośny otwarty, pojawia się u nich niby płuco. Większość mięczaków żyje w wodzie.

Załączniki:
Podoba się? Tak Nie
(0) Brak komentarzy

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 1 minuta