profil

Tatrzański Park Narodowy

Ostatnia aktualizacja: 2020-09-16
poleca 85% 1894 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Rosliny


Pomimo zniszczeń dokonanych przez gospodarkę świat roślinny jest bardzo bogaty. Wynikiem zróżnicowania warunków klimatycznych jest piętrowy układ roślinności. Jednym z najbardziej istotnych składników krajobrazu tatrzańskiego są lasy mieszane, złożone z jodły, buka i świerka, zawierające domieszkę jaworu. Nad potokami występuje ponadto olsza szara i wierzba siwa. Wyżej pętro regla górnego, w którym znajdują się zespoły leśne złożone ze świerka i zawierające jako domieszkę nielicznie występujący jawor i modrzew. Gatunkiem roślinnym poważnie zagrożonym i coraz rzadszym w Tatrach jest szarotka, która corocznie pada ofiarą masowego niszczenia. Z wiosennym krajobrazem tatrzańskim nieodłącznie związane są krokusy, podobnie jak lśniące niebieskie kwiaty goryczki wiosennej: rośliny występujące w najwyższych częściach gór obok roślin typowych dla okolic podbiegunowych, a ponadto elementy roślinności sudeckiej oraz gatunki typowe dla flory Syberii, jak np. porzeczka skalna, która w odmianie karpackiej jest nieodłącznym składnikiem piętra kosodrzewiny.

Zwierzęta


Niektóre elementy fauny związane są z krajobrazem Tatr, przede wszystkim występuje tu koźlica, która utrzymuje się jeszcze wśród niedostępnych turni oraz świstaka nielicznie występującego wśród głazów w górnych częściach niektórych dolin. Przedstawicielem dawnej bogatej fałny tatrzńskiej jest także niedźwiedź, obecnie już bardzo nielicznie reprezentowany. Z innych zwierząt występują: ryś, jeleń, sarna, lis,
Wody górskich potoków oraz stawów zamieszkują liczne gatunki ryb; bogato reprezentowany jest także świat owadów.

Rok utworzenia


30 października 1954 roku Rada Ministrów wydała rozporządzenie o utworzenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Pierwszym dyrektorem był Marek Marchlewski.

Powierzchnia


Tatrzański Park Narodowy leży w południowej części Polski w województwie małopolskim, na granicy ze Słowacją. Aktualna jego powierzchnia wynosi 21164 ha, z czego 15124 ha to lasy, a 5660 ha to głównie zbiorowiska wysokogórskich hal i turni. Grunty rolne 171 ha i wody 209. Ochrona ścisłą objęto 11514 ha..
Najczęściej występują tam rędziny i gleby brunatne.

Ptaki


Ptaki leśne to:
- dzięcioł trójpalczasty, orzechówka, drozd oboźny
- kuraki: głuszec, cietrzew, jarząbek
- drapieżniki: orzeł przedni, myszołów, jastrząb, sokół pustułka
- sowy: puchacz i sóweczka, sowa włochata, sowa uralska
- ptaki śpiewające: zięba, gil, sójka, sikory i inne

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty