profil

Recykling

poleca 85% 188 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Recykling to powtórne przetwarzanie substancji lub materiałów zawartych w odpadach w procesie produkcyjnym w celu uzyskania substancji lub materiału o przeznaczeniu pierwotnym lub o innym przeznaczeniu. Recykling ma duże znaczenie dla naszego środowiska i jest coraz szerzej stosowany.
Przykładem recyklingu jest np. makulatura wykorzystywana do produkcji papieru, zużyte opony samochodowe jako paliwa w cementowniach. Recykling ma duże znaczenie dla ochrony środowiska i jest coraz szerzej stosowany np. niektóre firmy samochodowe dążą do tego, aby możliwe było powtórne wykorzystanie ponad 90% stali i metali kolorowych użytych do produkcji ich samochodów oraz stosują tworzywa sztuczne nadające się do recyklingu. Duże ilości odpadów papierowych, metalowych, plastikowych i szklanych są wykorzystywane powtórnie w tym właśnie procesie.

Klasyfikacja surowców wtórnych:

1. Makulatura mocna
2. Makulatura mieszana
3. Makulatura biała
4. Butelki pet
5. Odpady folii
6. Folia segregowana
7. Czyściwo kolorowe
8. Czyściwo białe

Głównym problemem niskiego poziomu recyklingu jest brak odpowiednich pojemników do segregacji odpadów oraz co najważniejsze lenistwo ludzi. Rzadko stosuje się recykling również ze względów ekonomicznych. Nie raz przetworzenie danego tworzywa jest droższe niż wyprodukowanie nowego. Dużym minusem jest również brak miejsc, w których mogłoby dochodzić do przetwarzania. Aby uchronić się przed zasypaniem Ziemi śmieciami należy stosować opakowania wielokrotnego użytku lub opakowania zwrotne.

Recykling jest systemem organizacji obiegu materiałów, które mogą być wielokrotnie przetwarzane. W skład systemu wchodzą elementy:
• właściwa polityka ustawodawcza państwa sprzyjająca recyklingowi,
• rozwój technologii przetwarzania odpadów, przede wszystkim w celu wykorzystania jak największej ich części,
• projektowanie dóbr z możliwie najszerszym wykorzystaniem w nich materiałów podatnych na recykling,
• projektowanie dóbr możliwie jednorodnych materiałowo, co upraszcza ich późniejszy demontaż i segregację odpadów.
• projektowanie dóbr będących połączeniem różnych materiałów w taki sposób, aby ich późniejsze rozdzielenie na elementy zbudowane z jednorodnych materiałów było maksymalnie ułatwione,
• projektowanie dóbr w taki sposób, aby jak najwięcej ich części składowych nadawało się do powtórnego wykorzystania bez przetwarzania lub przy minimalnych nakładach na doprowadzenie do postaci pełnowartościowej,
• system oznaczania zarówno opakowań produktów, jak i elementów składowych tych produktów, w celu ułatwienia rozpoznawania i segregacji odpadów.
• edukacja proekologiczna społeczeństwa oraz promowanie i organizacja zachowań proekologicznych,
• logistyka sortowania, gromadzenia i odbioru zużytych dóbr oraz ich elementów składowych,
• przetwarzanie (uprzednio przygotowanych) odpadów i odzyskiwanie z nich surowców.

Biodegradacja to biochemiczny rozkład związków organicznych przez organizmy żywe (bakterie, pierwotniaki, promieniowce, grzyby, glony, robaki) na prostsze składniki chemiczne.
Wprowadzenie ścieków do rzeki (lub jeziora) stanowi ostry stres dla biocenozy, a jego skutkiem jest eliminacja wrażliwych gatunków, najczęściej foto- i chemautotrofów, równocześnie następuje dynamiczny rozwój bakterii heterotroficznych i grzybów. W tych warunkach nasila się proces biodegradacji związków organicznych i wyczerpywanie tlenu rozpuszczonego w wodzie oraz silnie ograniczony jest proces fotosyntezy. Z drugiej strony świadomy proces biodegradacji ścieków, jest często jednym z etapów ich utylizacji w oczyszczalniach.
Zdolność do ulegania materiałów wytworzonych przez człowieka procesowi biodegradacji nazywana jest biodegradowalnością. Na ogół zdolność do biodegradacji jest pożądaną cechą materiałów, gdyż dzięki temu materiały te w mniejszym stopniu zanieczyszczają środowisko. Materiały biodegradowalne po znalezieniu się w formie śmieci w środowisku stopniowo się rozkładają i dzięki temu nie zalegają przez wiele lat. Biodegradowalne materiały można też świadomie poddawać procesowi przyspieszonej biodegradacji, co nazywane jest ich kompostowaniem.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty

Czas czytania: 3 minuty