profil

Przemiana Kmicica i jej motywy. Omów problem porównujac Kmicica do wybranych bohaterów romantycznych.

poleca 85% 665 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Henryk Sienkiewicz

Głównym bohaterem powieści historycznej Henryka Sienkiewicza pt. „Potop” jest Andrzej Kmicic. Jest on bardzo dynamiczną osobą, prowadzącą bujne i urozmaicone życie. Czytając owe dzieło jesteśmy świadkami wielu przemian tej postaci.
Andrzej Kmicic jest młodym chorążym orszańskim. Jego wygląd najtrafniej można opisać słowami wypowiedzianymi przez Oleńkę – przyszłą żonę bohatera: „(…)przez ten czas jednak zdołała panienka dojrzeć płową jak żyto, mocno podgoloną czuprynę, smagłą cerę, siwe oczy bystro przed się patrzące, ciemny wąs i twarz młodą, orlikowatą, a wesołą i junacką”. Dowiadujemy się, że Pan Andrzej jest namiętnym i zapalonym kochankiem. Nie może oderwać spojrzeń od Oleńki, wykorzystuje każdą sytuację, by móc pocałować ją w rękę, czy przytulić. Świadczy to o jego wrażliwości i zaangażowaniu. Jednak ten krzepki zawadiaka nie potrafił pozostać obojętny wobec wszystkich otaczających go i jego przyjaciół, oficerów przygód. Był aktywny, mściwy i żywiołowy. Poprzez skłonność do zabaw, alkoholu, zyskał miano swawolnika i hulaki. W ramach zemsty za wymordowanie swych kompanów, popadł w konflikt ze szlachtą Laudańską, podpalił bowiem ich domy, pozabijał wszystkich, których napotkał. Tymi czynami pogrążył swe imię. Następnie składając obietnice na Krzyż Pański Januszowi Radziwiłłowi, musiał służyć zdrajcy narodu. Sprawiło to, że kolejne obelgi spoczęły na jego nazwisku – nazywany był również zdrajcą ojczyzny.
Punktem zwrotnym przemiany Kmicica jest wypowiedzenie służby Januszowi Radziwiłłowi, oraz walka za ojczyznę. Bohater przybiera nazwisko Babinicz i jedzie do Częstochowy bronić klasztoru na Jasnej Górze. Wykazuje się tam niebywałą odwagą, poprzez wysadzenie działa Szwedów. Od tego momentu wszystkie czyny Babinicza były godne pochwały oraz doskonale pokazywały jego waleczność i patriotyzm. Złe postępowanie Kmicica zostało puszczone w niepamięć, odtąd nazywany był odważnym obrońcą kraju, który gotów był oddać za niego swe życie.
Analizując życie Kmicica, możemy dostrzec, iż z namiętnego kochanka staje się on bojownikiem o wolność ojczyzny. Jest to nawiązanie do bohatera romantycznego przedstawionego przez Adama Mickiewicza w dramacie „Dziady”. Tam również wrażliwy kochanek Gustaw zmienia swe imię i jako Konrad wyrusza walczyć w imię ojczyzny. Losy takich postaci są zazwyczaj bardzo burzliwe i ciekawe za razem, często stają one przed trudnymi wyborami, decyzjami.
Uważam, że warto poznawać takich bohaterów jakimi są np. Andrzej Kmicic czy Konrad. Ich przemiany, postępowanie są nieraz wzorcowe. Autor, opisując takie postacie chce często nauczać czytelnika, pokazać mu w jaki sposób odbierane są niektóre zachowania przez osoby trzecie. Stąd motywy przemian bohaterów literackich bardzo często znajdują odzwierciedlenie w życiu codziennym.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty