profil

Moja hierarchia wartości

poleca 83% 1356 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Każdy człowiek, idąc przez życie, kieruje się pewnymi zasadami. Nieważne, czy postępuje dobrze, czy źle, zawsze ma ściśle określony cel i zasady, które wyznaje i których stara się przestrzegać mimo wszystko. W okresie dorastania każdy z nas, młodych ludzi, tworzy sobie indywidualna hierarchię wartości. Dla jednych najważniejsze w życiu będzie szczęście, dla drugich miłość, bogactwo, zdrowie, itd. To, w jakiej kolejności będą one ułożone, zależy tylko i wyłącznie od danej osoby, czy kieruje się ona w życiu rozumem czy sercem. Ja staram się podążać za głosem serca.
Najważniejsza wartością dla mnie jest miłość. Zrozumieć to uczucie może jedynie osoba kochająca i kochana. Słowa w tym wypadku nie są nic warte. Słowo ,,kocham” według mnie już dawno przestało mieć wartość dla ludzi żyjących w dzisiejszym świecie. Jednakże słowa mają wielką cenę. Kochać to dzielić się radością z drugimi ludźmi. Miłość sprawia, że paleta barw nie ogranicza się do wszystkich odcieni szarości, ale wręcz tryska przepychem kolorów. To ona wprawia ziemię w ruch. Jest motorem napędowym całego świata i dlatego jest dla mnie najważniejszą wartością.
Kolejne miejsce w mojej hierarchii wartości zajmuje przyjaźń. Jest ona owocem, który dojrzewa bardzo powoli, jednak gdy dojrzeje daje wiele szczęścia. Każdy z nas przeżywa czasem ciężkie chwile, na szczęście jest taka ,,instytucja”, jaką jest przyjaciel. Wtedy każdy zakręt na naszej życiowej drodze ulega wyprostowaniu. Łatwiej dzielić smutek we dwoje, a przynajmniej łatwiej dzielić radość z drugą, bliską nam osobą. Przyjaźń daje nam poczucie, że obok zawsze jest i będzie bliska osoba, która nam pomoże lub która będzie potrzebować naszej pomocy.
Rodzina opiera się zarówno na miłości jak i przyjaźni. Bliscy otaczają nas uczuciem od momentu poczęcia. Chronią nas, dają poczucie szczęścia. Rodzice są pierwszymi osobami, które obdarzamy uczuciami. Rodzina jest zobowiązaniem. Uczy dawać z nas wszystko, co mamy najlepsze m.in. szczerość i zrozumienie. W zamian daje nam jeszcze więcej. Gdy w rodzinnym domu panuje zgoda, jest to największy dar, którego nie można nie docenić a tym bardziej zmarnować.
Taka właśnie jest moja hierarchia wartości. Myślę, że uszeregowałem ja w odpowiedni sposób. Tak naprawdę wszystkie przedstawione przeze mnie wartości są mi równie bliskie. Wartości, którymi kieruję się w życiu, pokazują jakim jestem człowiekiem. Dla ludzi biorących udział w tzw. ,,wyścigu szczurów” najważniejsze będą pieniądze, dla ludzi ceniących drugiego człowieka będzie to przyjaźń lub miłość. Ważne jednak, by kierować się wartościami pięknymi nadającymi naszemu skromnemu życiu niepowtarzalny smak, wznoszącymi nas ponad innych bezbarwnych ludzi, dla których nadrzędną wartością jest sława, pieniądze, kariera. Wtedy poczujemy się szczęśliwi. Moim zdaniem, to właśnie tacy ludzie o dobrym sercu i starannym wychowaniu, zyskują w oczach drugich ludzi i zostaną docenieni.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty