profil

Charakterystyka porównawcza Danusi i Jagienki

poleca 85% 469 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

W powieści historycznej H. Sienkiewicza pt. „Krzyżacy” jednymi z głównych bohaterek są Danusia Jurandówna oraz Jagienka ze Zgorzelic.

Danusię poznajemy jako dwunastoletnią dwórkę, jedyną córkę Juranda ze Spychowa. Od śmierci matki znajdowała się pod opieką księżny mazowieckiej Anny Danuty. Natomiast Jagienka jest piętnastoletnią kobietą i zarazem najstarszym dzieckiem Zycha i Małgorzaty ze Zgorzelic. Podczas pobytu ojca na wojnie zmuszona była do zajmowania się Zgorzelicami, w czym radziła sobie doskonale.

Danuśka od dziecka olśniewała urodą, a wraz z upływem lat coraz bardziej była podobna do swojej matki. Była utalentowaną muzycznie dwórką, o radosnej twarzy i rozpuszczonych jasnych, długich włosach. Natomiast Jagienka była już prawie dorosła. Miała smukłą sylwetkę i ciemne włosy najczęściej związane w warkocz oraz rumianą twarz. Rozpierała ją energia bił od niej blask młodości, zdrowia i siły.

Obie obdarzyły Zbyszka miłością. Jagienka była bardzo zaradna, potrafiła poradzić sobie w każdej sytuacji. Robiła rzeczy, które w tamtych czasach uważane były za typowo męskie; polowała, świetnie jeździła konno i władała bronią. Była bardzo odważna, co udowodniła np. podczas polowania na niedźwiedzia; pomogła Zbyszkowi nie obawiając się zagrożeń. Danuśka była do tego zbyt delikatna.

Obie bohaterki łączyła miłość do Zbyszka, lecz dzieliła budowa ciała i charakter. Można powiedzieć, że Danusia jest przeciwieństwem Jagienki.

Z tych dwóch postaci bardziej spodobała mi się Jagienka, gdyż posiadała cechy, którymi niejedna osoba chciałaby się odznaczyć; była odważna, silna, bezinteresowna, zaradna, zdecydowana, troskliwa itd. Była wychowywana na gospodynię, która poradzi sobie w życiu, w przeciwieństwie do Danuśki, która miała zbyt kruchą psychikę i podczas porwania popadła w obłęd oraz umarła. Jagienka dobrze traktowała ludzi w swoim otoczeniu np. służbę. Została drugą żoną Zbyszka i wydała na świat potomstwo.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 1 minuta