profil

Prawo Archimedesa

poleca 82% 1691 głosów

Prawo Archimedesa

Prawo Archimedesa jest często wykorzystywane do pomiarów gęstości ciał stałych, jest wykorzystywane przy budowie łodzi podwodnych, unoszeniu się balonów w powietrzu, w badaniu gęstości ciał ciekłych, stałych i gazowych. Łódź podwodna ukazuje słuszność powyższych dwu zasad. Zmiana mieszanki powietrze/woda w zbiornikach balastowych zmienia gęstość (gęstość ciała utworzonego przez więcej niż jeden materiał jest średnią gęstością różnych materiałów)

Prawo Archimedesa mówi, że na łódź podwodną działają dwie siły - jej ciężar oraz wypór.

Balony unoszą się w powietrzu ponieważ siła wyporu na nie działająca może być większa niż siła ciężkości. Jeśli chcemy aby balon się wznosił, musimy zwiększyć siłę wyporu (np. podgrzewając gaz w balonie), albo zmniejszyć siłę ciężkości (np. wyrzucając balast). Niestety, nie można balonem wznieść się dowolnie wysoko, ponieważ w górnych partiach atmosfery powietrze jest tak rzadkie (a więc i lekkie), że wyprodukowanie gazu od niego lżejszego staje się prawie niemożliwe (przynajmniej w tych warunkach w jakich ma funkcjonować gaz w powłoce balonu). Opuszczenie balonu wymagać będzie z kolei oziębienia gazu w balonie lub wypuszczenia części tego gazu.

To podstawowe prawo hydro i aerostatyki, według którego na każde ciało zanurzone w cieczy działa siła wyporu hydrostatycznego skierowana przeciwnie do ciężaru ciała, równa ciężarowi cieczy, która by się zawierała w objętości tego ciała i przyłożona w jego środku geometrycznym.

Wykorzystanie
- do obliczania gęstości danego ciała;

W cieczy
- łodzie podwodne – statki te mają możliwość manewrowania siłą wyporu i siłą ciężkości, dzięki czemu są w stanie zanurzać się i wynurzać.
- statki pływające po powierzchni – siła wyporu równoważy siłę ciężkości

W gazach
- balony, sterowce – manewrując ciężarem (balast) lub wartością siły wyporu (wypuszczanie gazu nośnego, lub zmiana jego ciężaru właściwego za pomocą podgrzewania).

Prawo Archimedesa wykorzystywane jest w budowie Statków

WYPORNOŚĆ STATKU
Masa wody wypieranej przez statek zanurzony do konstrukcyjnej linii wodnicy równa jego masie całkowitej przy określonym stanie załadowania. Mierzona w t jest jednym z podstawowych parametrów jednostek pływających. Dla statków towarowych używa się też nośność statku lub pojemność załadowcza statku.

Podoba się? Tak Nie
Polecane teksty:
Sprawdzone hasła:
Komentarze (3) Brak komentarzy

spx pomogło

Praca świetna 10/10. Bardzo mi pomogła. :-D

śmiało dodawac komencie....;) to moja pierwsza praca wystawiona tutaj więc nie wiem jak wyszła, ale ważna jest pomoc...:) z góry thx :) pzdr i narka :P

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata