profil

Rewolucja w Europie

drukuj
satysfakcja 81 % 21 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

REWOLUCJA W EUROPIE

W XIX wieku Europa zmieniała się w zaskakująco szybkim tempie. Zakładano nowe miasta powstawały coraz to bardziej zaawansowane techniczne fabryki, huty, linie kolejowe. Wszystko zaczęło się w drugiej połowie XVIII wieku w Wielkiej Brytanii. Był to kraj posiadający liczne kolonie, które dostarczały mu dużo surowców takich jak: bawełna, drewno. Dzięki tymże koloniom Anglia miała też duży rynek zbytu, dlatego mogła pozbywać się wyprodukowanych u siebie towarów.

Dzięki rewolucji przemysłowej w Europie powstawało coraz to więcej fabryk, kopalni, hut, a co za tym idzie tworzyły się nowe miejsca pracy, dlatego chłopi masowo opuszczali wsie w nadziei, że ich los odmieni się w miastach.

W takich miastach jak Londyn czy Manchester, co roku przybywało tysiące nowych obywateli. Nowi mieszkańcy miast-robotnicy byli strasznie wykorzystywani i wyzyskiwani przez właścicieli zakładów, w których pracowali.

Skutki Rewolucji Przemysłowej
+ postęp wiedzy medycznej i higieny
+ zmniejszenie zatrudnienia w rolnictwie-zwiększenie w usługach
+ prawo pracy-ochrona przed wyzyskiem
+ narodziny ruchu robotniczego
+ zwiększenie wydobycia węgla i żelaza
+ powstanie i rozwój kolei

Industrializacja, inaczej uprzemysłowienie, jest to proces przekształcania się społeczeństw tradycyjnych w przemysłowe

Robert Fulton- amerykański inżynier i wynalazca. wykorzystał maszynę parowa do poruszania statku, zastosowanie to uczyniło transport wodny szybszym.

George Stivenson- brytyjski inżynier, zaprojektował lokomotywę z wykorzystaniem maszyny parowej, potem otwarto pierwsza linie kolejowa na świecie


Przydatna praca? Tak Nie
(0) Brak komentarzy
Typ pracy