profil

Charakterystyka idealnego rycerza średniowiecznego - "Pieśń o Rolandzie"

Ostatnia aktualizacja: 2021-03-19
poleca 82% 3269 głosów

Treść Grafika Filmy
Komentarze
Średniowieczny rycerz Średniowieczny rycerz Średniowieczny rycerz

Na podstawie fragmentu "Pieśni o Rolandzie" scharakteryzuj idealnego rycerza średniowiecznego. Przedstaw go jako wojownika, chrześcijanina i wasala.

"Pieśń o Rolandzie" pochodzi z cyklu o Karolu Wielkim i jego dwunastu paladynach. Jest to historia rycerza, który dla swojego seniora podbija ziemie pogan i w jednej z bitew umiera na polu chwały. Omawiany fragment opisuje ostatnie chwile Rolanda.

Roland prezentuje wzorzec idealnego rycerza. Pochodzi on z hrabiowskiego rodu. Posiada wiele cech, które charakteryzują średniowiecznego rycerza. Są to między innymi: odwaga, waleczność, męstwo, honor, troska o dobro kraju. Chcąc dać przykład swym poddanym, sam atakuje wroga jako pierwszy, nie boi się śmierci. Jest gotowy do walki w obronie ojczyzny i wiary. Nawet będąc świadomym, że zbliża się śmierć, ciągle myśli o swojej ojczyźnie i umiłowanym królu. Odwraca głowę w kierunku pogan, aby wszyscy widzieli, że umiera jako zwycięzca. Przed śmiercią zabija Saracena, który chce mu odebrać miecz, a potem chroni Durendala pod własnym ciałem. Jest on dla niego tak cenny, gdyż to dar od króla, symbol stanu rycerskiego, a jego głowica zawiera święte relikwie. W ostatnich chwilach życia rycerz dokonuje przeglądu swojej służby rycerskiej. Wspomina wszystkie ziemie, które podbił dla króla.

Roland czując zbliżający się koniec, świadomie na miejsce swej śmierci wybiera wzgórze przypominające Golgotę na której umarł Chrystus. Kładzie się twarzą do ziemi, jakby chciał odprawić pokutę. Rycerz bije się w piersi, wyznaje swoje winy, robi rachunek sumienia, modli się. Wyciąga do nieba prawą rękawicę, powierza duszę Bogu i uznaje się jego wasalem. Po duszę rycerza przychodzą aniołowie. Święty Gabriel przyjmuje rękawicę Rolanda i wraz z Cherubinem i świętym Michałem, patronem rycerzy, niesie duszę rycerza do raju.

Roland kocha swego pana, jest jego oddanym wasalem. Konając wspomina Karola Wielkiego, który go wychował i któremu wszystko zawdzięczał. Umarł ze złożonymi rękami, w geście całkowitego podporządkowania się wasala seniorowi.

Fragment ten ukazuje, że nawet na łożu śmierci idealny rycerz wykazuje te cechy, które towarzyszyły mu za życia. W scenie śmierci widzimy oznaki przestrzegania przez rycerza etosu rycerskiego, jego wiarę jako chrześcijanina i umiłowanie króla i ojczyzny. Roland został wykreowany, przez anonimowego autora, na męczennika, który cierpi w imię tych wszystkich wartości.

Ocena: 5
Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Teksty kultury