profil

Silnik elektryczny

poleca 83% 1357 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Silnik elektryczny - to maszyna służąca do przetwarzania energii elektrycznej na pracę mechaniczną.

Ze względu na rodzaj prądu sieci, z której silniki elektryczne pobierają energię elektryczną, rozróżnia się: silniki prądu stałego, silniki uniwersalne oraz silniki prądu przemiennego (synchroniczne i asynchroniczne). Silniki elektryczne prądu stałego stosowane są głównie w trakcji elektrycznej.

Silniki elektryczne prądu stałego ze względu na sposób wzbudzenia dzielimy na:
a) szeregowe
b) bocznikowe
c) szeregowo–bocznikowe
d) obcowzbudne

Budowa i zasady działania


Silnik elektryczny prądu stałego zbudowany jest z dwóch magnesów zwróconych do siebie biegunami różnoimiennymi, tak, aby pomiędzy nimi znajdowało się pole magnetyczne. Pomiędzy magnesami znajduje się przewodnik w kształcie ramki podłączony do źródła prądu poprzez komutator i ślizgające się po nim szczotki. Przewodnik zawieszony jest na osi, aby mógł się swobodnie obracać.
Na ramkę, w której płynie prąd elektryczny, działa para sił elektrodynamicznych z powodu obecności pola magnetycznego. Siły te powodują powstanie momentu obrotowego. Ramka wychyla się z położenia poziomego obracając się wokół osi. W wyniku swojej bezwładności mija położenie pionowe, w którym moment obrotowy jest równy zero a szczotki nie zasilają ramki. Po przejściu położenia pionowego ramki, szczotki znów dotykają styków na komutatorze, ale odwrotnie, prąd płynie w przeciwnym kierunku, dzięki czemu ramka w dalszym ciągu jest obracana w tym samym kierunku

Uproszczona budowa modelu silnika elektrycznego


Podstawowymi elementami modelu silnika elektrycznego prądu stałego są:
- magnes
- umieszczona pomiędzy biegunami magnesów ramka
- komutator (służy do zmiany kierunku prądu)
- szczotki (doprowadzają prąd do komutatora)
- Prąd doprowadzany jest do ramki przez dwie ślizgające się po pierścieniu szczotki

Podoba się? Tak Nie
(0) Brak komentarzy

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 1 minuta