profil

Wykaż uniwersalny charakter mitu. Na podstawie wybranego przykładu z mitologii udowodnij, że mity w ciągle aktualny sposób odnoszą się do współczesności.

poleca 85% 545 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Pierwsze teorie mitu powstały już w starożytności. Niezwykła fala zainteresowania tą pradawną opowieścią pojawiła się w dobie romantyzmu, w XIX wieku, a w XX - stałą się głównym tematem rozważań religioznawców, socjologów, etnologów, antropologów czy psychologów.

Ten pragatunek, powstały w okresie przedpiśmiennym i rozpowszechniany w tradycji ustnej, mówi o sprawach podstawowych, takich jak początki świata czy powstanie człowieka; opowiada także o bogach i bohaterach. Pierwotnie miał charakter sakralny; na etapie społeczeństw archaicznych dawał spójną wizję świata; tłumaczył wszystkie zjawiska występujące w naturze, a powszechnie niezrozumiałe i obce.

Mity, choć powstałe w zupełnie innych czasach, wciąż są aktualne i wciąż uczą nas życia, mimo że to życie nie jest już takie, jak dawniej. Pytanie, co sprawia, że wydawać by się mogło błahe opowiastki o wyimaginowanych władcach świata, nie ukrywające w zanadrzu drugiego znaczenia, stanowią od kolejnych stuleci poważny temat do rozmów wielu wielkich dziedzin życia?

Przykład mitu o Dedalu i Ikarze może być nań odpowiedzią. Pozornie prosty, opowiadający o próbie ucieczki cenionego architekta i budowniczego, i tragedii, która na zawsze uwięziła go poza murami ojczyzny. Jednak pozory mylą. Zdajemy się nie dostrzegać dwóch głównych, choć nie jedynych, archetypów: ojca- patrioty i syna - obojętnego na wszystko marzyciela, kierującego się nie rozumem, a emocjami, stawiającego wolność i swobodę ponad dobro rodziny. Interpretujemy go tylko jako przestrogę kierowaną do młodych i niedoświadczonych. Kiedy przyjrzymy mu się jednak z drugiej strony, naszym oczom ukazuje się inny obraz: wcześniej nierozsądny Ikar przeistacza się w człowieka- buntownika, tęskniącego do Boga, stanowiącego zakazany owoc, swoistego rodzaju pokusę.

Oczywiście interpretacji tego mitu może być tak wiele, jak wielu jest jego odbiorców;p ewne jest każdy z nas dostrzeże w nim jakąś naukę płynącą z prostego, ale jakże efektownego i niepowtarzalnego przekazu, i dostrzeże w nim radę skierowaną do siebie, mówiącą czasem więcej, niż niejedna wielka nauka tego świata.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata
Teksty kultury