profil

Wykaż, że Biblia, to zalążek literacki i źródło nakazów moralnych.(matura ustna)

poleca 85% 871 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

-Biblia (biblos) – słowo greckie, inaczej księga.
-Najstarsze zapisy biblijne pochodzą z VI i V wieku pne. Zapisy poprzedziła wielowiekowa tradycja ustna. Chrystianizm wiąże początek tradycji ustnej z Abrahamem (XIX w. pne.).
-Mojżesz żył w XIII w. pne., Dawid – twórca psalmów – XI w. pne.
-Nowy Testament powstał w I i II w. ne.
-St. Testament, czyli Przymierze Boga z ludźmi liczy 46 Ksiąg, w tym pięć pierwszych to tzw. Tora.
-Nowy Testament – Nowe Przymierze Boga z ludźmi za powiernictwem Chrystusa, liczy 27 Ksiąg, w tym 4 Ewangelie, Dzieje Apostolskie, Listy i Apokalipsa.
-Pierwsze tłumaczenie to tzw. Septuaginta – czyli tłumaczenie 70 tłumaczy, którzy tłumaczyli Stary testament przez 70 dni, na przełomie II i III w. ne. Jest to tłumaczenie z Hebrajskiego na Grecki.
-Najważniejsze tłumaczenie na łacinę zostało dokonane przez św. Hieronima w IV w. ne. Jest to tzw. Wulgata, czyli Księga Pospolita, uznana przez kościół za oficjalny tekst.
-Pierwsze polskie tłumaczenie to „Biblia królowej Zofii” z XV w. oraz „Biblia ks. Jakuba Wujka” z XVI w.
-Są Biblie innowiercze: Gdańska i Brzeska.
-Biblia Tysiąclecia ukazała się w 1965r.
Biblia to dzieło literackie oraz Księga Święta. W Biblii widnieją wszystkie rodzaje i gatunki literackie. Jest ona źródłem toposów, archetypów oraz źródłem myśli w sferze moralno filozoficznej, wątków i motywów literackich, wątków i motywów fabularnych, symboliki, metaforyki, frazeologii, stylizacji gatunkowej. Dekalog to najstarszy kodeks świata a prawdy moralne płynące z przypowieści mają wartość uniwersalną.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 1 minuta