profil

Maria Konopnicka

poleca 82% 1378 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Maria Konopnicka

Maria Konopnicka urodziła się 23 maja 1842 r. w Suwałkach, a zmarła 8 października 1910 r. we Lwowie. We wrześniu 1849 r. rodzina sprowadziła się do Kalisza, gdzie przyszła poetka spędziła dzieciństwo i młodość. W latach 1855 – 1856 uczyła się na pensji sakramentek w Warszawie. We wrześniu 1862 roku wyszła za mąż za ziemianina, Jarosława Konopnickiego. Zaraz po ślubie wyjechała z Kalisza na stałe, zamieszkując w Bronowie, a potem w Gusinie. Wychowała 6 dzieci utrzymując się z dochodów niewielkiego dzierżawionego folwarku.

Była przede wszystkim poetką, ale pisała też prozą, uprawiała publicystykę, tłumaczyła literaturę obcą. Była pisarką i nauczycielką, ale prowadziła również działalność społeczno – polityczną (opieka nad więźniami, protest przeciw prześladowaniu przez Niemców dzieci polskich we Wrześni).

Wydała cztery tomy Poezji. Do najbardziej znanych wierszy Konopnickiej o charakterze społeczno-politycznym należą Jaś nie doczekał, W piwnicznej izbie, Wolny najmita, O Wrześni, Rota. Pisała również nowele takie jak Mendel Gdański, Miłosierdzie gminy, Nasza szkapa, Dym i wiele innych. Dzieci szkolne znają również inne utwory Konopnickiej O krasnoludkach i sierotce Marysi, Jak się dzieci w brondzie bawiły, O Janku wędrowniczku. Niektóre utwory Konopnicka podpisywała pod pseudonimem Jan Sowa.

We Lwowie, gdzie na cmentarzu Łyczakowskim jest pochowana Konopnicka, szkoła polska nosi jej imię.

Podoba się? Tak Nie
(0) Brak komentarzy

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 1 minuta