profil

Charakterystyka porównawcza Kreona i Antygony

drukuj
poleca 85% 269 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Głównymi bohaterami tragedii Sofoklesa, zatytułowanej "Antygona" są: król Kreon oraz jego siostrzenica Antygona. Chociaż pochodzą z tej samej rodziny to zdecydowanie się od siebie różnią.

Stanowią oni dwie bardzo silne osobowości, które nie mogą dojść do porozumienia, ponieważ są uparci i zawzięcie dążą do swych celów, starają się postępować zgodnie z zasadami jakie wyznają. Bohaterowie Ci mają odmienne zdanie na temat brata Antygony - Polinejkesa, zdrajcy miasta Teb.

Kreon stara się wypełniać wszystkie przepisy prawa, zaś Antygona ma zamiar postąpić zgodnie z sumieniem. Bohaterka, choć jest młodą, delikatną dziewczyną twardo stawia się przeciw prawom Kreona. W swoim działaniu wykazuje się odwagą i zdecydowaniem, obstaje przy swoich postanowieniach i nie daje się nakłonić do ich zmiany.

Antygona zdaje sobie sprawę z kary, jaką będzie musiała ponieść, sprzeciwiając się królewskiemu rozkazowi. Natomiast Kreon nie bierze pod uwagę możliwości innego rozwiązania. Przez swój upór nieświadomie doprowadza do straszliwej tragedii.

Wszystkie cechy, jakimi te dwie postaci się różniły, widoczne były dla innych ludzi. Antygona odbierana była jako wierna siostra Polinejkesa, którą kierowała prawdziwa braterska miłość. Natomiast Król odbierany był jako okrutnik i tyran. Nie dopuszczał do siebie racji jakichkolwiek innych ludzi. nie zastanawiał się nad faktem, że więzi narzeczoną swojego syna, co było powodem jego późniejszego samobójstwa. Król więc za swoją decyzję zapłacił najwyższą cenę, ponieważ stracił syna, a następnie żonę.


Polecasz? Tak Nie
(0) Brak komentarzy