profil

Charakterystyka porównawcza Antygony i Kreona

drukuj
poleca 80% 768 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Kreon i Antygona to główni bohaterowie tragedii Sofoklesa pt. "Antygona". Łącza ich więzy krwi. Antygona jest córką Edypa i Jokasty. Straciła rodziców i obu braci. Została tylko z siostrą, Ismeną. Kreon jest władcą Teb i wujem Antygony. Ma żonę Eurydykę i syna Hajmona.

Między głównymi bohaterami istnieje konflikt. Antygona sprzeciwiła się zakazom Kreona. Rozkazał on, by ciało jednego z jej braci - Polonika, nie zostało pogrzebane.

Bohaterowie maja dużo wspólnych cech. Córka Edypa jest zdecydowana i konsekwentna. Postanawia pogrzebać ciało zmarłego brata. Zna rozkaz wuja, wie co czeka ją za jego złamanie. Również u Kreona odnajdujemy te cechy. Władca Teb, nawet kiedy okazuje się, że to właśnie Antygona łamie jego rozkaz nie zmienia swojej decyzji. Bohaterkę cechuje też duma. Dziewczyna, gdy jest w obliczu śmierci, nie wypiera się swojego czynu, wręcz się nim chełpi. Pycha jest również cechą Kreona. Król nie słucha głosu ludu, nie zmienia swojego rozkazu, ponieważ nie pozwala mu na to duma.


Polecasz? Tak Nie
(0) Brak komentarzy